Zmiany w krakowskim zoo. Szympansy, makaki i ptaki czekają na koniec remontu

Zmiany w krakowskim zoo. Od pewnego czasu trwa budowa nowej ptaszarni. Powstaje też nowoczesny pawilon dla szympansów i makaków japońskich.

MS
MS

Zmiany w krakowskim zoo. Od pewnego czasu trwa budowa nowej ptaszarni. Powstaje też nowoczesny pawilon dla szympansów i makaków japońskich. Obie inwestycje zapewnią zwierzętom komfortowe warunki bytowania, podobne do naturalnych, a odwiedzającym zoo umożliwią obserwację podopiecznych przez cały rok, niezależnie od pory roku i pogody.

Nowoczesna ptaszarnia powstaje na miejscu budynku, w którym obecnie eksponowane są ptaki – stare zabudowania rozebrano i przygotowano teren pod budowę. Nowy obiekt będzie kryty płaskim dachem, w którym zostanie umieszczonych sześć świetlików, oraz otoczony z trzech stron wolierami zewnętrznymi z siatki. Przeszklenia w elewacji umożliwią całoroczną obserwację ptaków.

– W tej chwili budujemy wysokie na sześć metrów klaty, gdzie ptaki będą miały odpowiednie warunki pobytu na zewnątrz i wewnątrz – mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ptaki będzie można obserwować także zimą w pomieszczeniach wewnętrznych. Będą widoczne zarówno z poziomu istniejącego ciągu pieszego, jak i częściowo, ze względu na ukształtowanie terenu, z kondygnacji znajdującej się poniżej poziomu alejki.

Nowa ptaszarnia ma zostać otwarta jesienią 2024 roku.

Trwa również budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich – jej zakończenie planowane jest na koniec 2025 roku.

– Będzie to nowoczesny budynek wielkogabarytowy. Odwiedzający szympansy i makaki będą je mogli oglądać z dwóch poziomów: od góry i od dołu. Co najważniejsze, odpowiedni układ pomieszczeń zapewni zwierzętom poczucie komfortu. W tej chwili przechodzimy do wykończeń wnętrz całej infrastruktury – mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Nowa atrakcja w krakowskim zoo powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Pawilon został zaprojektowany tak, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/_kK62Hdz6hQ?si=LEJiqCouCwh4ZLgd” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen></iframe>

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru, jak i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Projekty nowych instalacji wykonało studio Minima.

Źródło: krakow.pl

fot. Wizualizacja nowych pawilonów (fot. minima.com.pl)

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *