90. urodziny księdza Adama Boneckiego. W sobotę wielka impreza!

M N
M N
Ksiądz Adam Bonecki
Ksiądz Adam Bonecki

To ksiądz, który połączyć wszystkie środowiska. 90. urodziny obchodził w czwartek Adam Bonecki, a na sobotę zaplanowane są uroczystości związane z tą okazją.

Adam Bonecki rodził się w Warszawie, ale od lat – za sprawą ″Tygodnika Powszechnego″ jest związany z Krakowem.

Ważne są relacje i więzi z rodziną

W czwartek ksiądz Adam Bonecki obchodził 90. urodziny. Z tej okazji udzielił długiego wywiadu Tygodnikowi.

Toast z okazji 80. urodzin
Toast z okazji 80. urodzin

– Coraz mniej rzeczy staje się ważnych. W końcu wszystko w życiu się zawęża do tego wąskiego przejścia na drugą stronę. Nie wiem, jak to wygląda. Ważne są – z ziemskich spraw – relacje z ludźmi, z przyjaciółmi. Więzy z rodziną. Bardzo ważna jest także wiara, która przeszła swoistą ewolucję – mówił Bonecki.

W sobotę odbędą się uroczystości urodzinowe. Wszyscy przyjaciele ks. Adama Bonieckiego i „Tygodnika Powszechnego” są zaproszeni 27 lipca na mszę do kościoła ks. Salezjanów na godz. 16.30, która rozpocznie oficjalną część obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin ks. Bonieckiego. Homilię wygłosi ks. Jacek Prusak SJ, o oprawę muzyczną mszy zadba polski organista profesor Krzysztof Latała.

Finał uroczystości w Muzeum Manggha

Po mszy zaproszeni spotkają się w Muzeum Manggha, które gości tegoroczne obchody urodzinowe.

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników.

W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele (jako pierwszy dziennikarz zza żelaznej kurtyny odwiedził Taizé). Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, później zaś przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję „L’Osservatore Romano”. Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *