Obwarzanek to od stuleci symbol Krakowa. Szanujmy go, tak jak Wawel, Sukiennice i inne symbole miasta.
Od 30 października 2010 roku obwarzanek krakowski jest chroniony unijnym oznaczeniem geograficznym, co oznacza, że może być produkowany tylko w granicach administracyjnych Krakowa oraz powiatu krakowskiego i wielickiego. Aby rozpoznać oryginalny obwarzanek, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne podłużne ślady po ruszcie na spodzie wypieku oraz szukać stoisk oznaczonych niebieską naklejką ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Czytelnik apeluje: „Szanujmy obwarzanki”
Szkoda, że tak dobrze nie chronią go producenci. Nasz czytelnik przez kilka dni przechadzał się po przejściu podziemnym przy dworcu PKP.
– Codziennie tam przechodzę i widzę jak torby z obwarzankami leżą na ziemi. Niezależnie od tego, czy jest sucho czy mokro, zimno czy ciepło, torby z krakowskim przysmakiem rzucone są na ziemię – relacjonuje oburzony.
To niehigieniczne. Tym bardziej w przejściu, którym przechodzą dziennie tysiące ludzi. Dbajmy o nasze dziedzictwo. Obwarzanek to od stuleci symbol Krakowa. Szanujmy go, tak jak Wawel, Sukiennice i inne symbole miasta.