Astronauta z NASA przyjedzie do Krakowa. Opowie o innowacyjnym eksperymencie

KS
KS
Jeffrey Hoffman

Jeden z członków załogi NASA odwiedzi Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W sobotę, 14 września, na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej odbędzie się wyjątkowe spotkanie z amerykańskim astronautą Jeffreyem Hoffmanem. 

Jeffrey Hoffman jako członek załogi NASA odbył 5 lotów kosmicznych. Stał się pierwszym astronautą, który spędził 1000 godzin na pokładzie wahadłowca kosmicznego. Astronauta podzieli się swoimi doświadczeniami z kosmicznych misji oraz opowie o innowacyjnym eksperymencie MOXIE, który wykazał, że możliwa jest produkcja tlenu na Czerwonej Planecie. 

Wydarzenie rozpocznie wykład prof. Sebastiana Szybki zatytułowany „Narodziny Wszechświata”. Wykład wprowadzi nas w tajemnice Wielkiego Wybuchu i pierwotnej osobliwości, wyjaśniając współczesne spojrzenie kosmologii na początki Wszechświata. 

Podczas prelekcji „HYADES – kosmiczna misja UJ” dr Michał Drahus przedstawi innowacyjny projekt budowy precyzyjnego teleskopu kosmicznego, który wyniesiony na niską orbitę okołoziemską będzie badał wodór i deuter wokół komet, a także planetoid, co pomoże odpowiedzieć na pytania o pochodzenie wody na Ziemi oraz zrewolucjonizować naszą wiedzę o odległych obiektach Układu Słonecznego. 

Wykład astronauty z NASA

Kulminacją wydarzenia będzie wykład prof. Jeffrey’a Hoffmana, który omówi projekt MOXIE – eksperyment, który udowodnił, że można produkować tlen na Marsie, wykorzystując tamtejszą atmosferę. Sukces tego przedsięwzięcia otworzył tym samym nowe możliwości dla przyszłych misji załogowych na Czerwoną Planetę. 

Następnie odbędzie się debata, podczas której prelegenci będą dyskutować na temat kosmicznych badań i technologii. Uczestnicy również będą mieli możliwość zadania swoich pytań ekspertom. W ramach wydarzenia odbędą się również pokazy łazików marsjańskich przygotowane przez firmę Fiction Lab. Dodatkowo odbędą się prezentacje projektów badawczych Planetary Lab oraz Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ. Pojawi się także demonstracja tunelu aerodynamicznego dedykowanego transportowi eolicznemu na Marsie.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się tutaj.

fot. /Uniwersytet Jagielloński/

Źródło: Uniwersytet Jagielloński 

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *