Barbara Nowak o Edukacji Zdrowotnej: „Idą po nasze dzieci”

FK
FK

Od 1 września 2025 roku w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych ruszają lekcje edukacji zdrowotnej – nowy, nieobowiązkowy przedmiot, który wzbudza silne emocje. Głos zabrała również Barbara Nowak, była małopolska kurator oświaty.

----- Partner Działu Kraków -----

Edukacja zdrowotna – co to za przedmiot?

Edukacja zdrowotna pojawi się w klasach IV–VIII szkół podstawowych oraz w liceach, technikach i szkołach branżowych. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu, przez cały rok szkolny. Nowy przedmiot zastępuje dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie – zakres nauczania obejmuje zdrowie fizyczne, psychiczne, seksualne, społeczne i środowiskowe, a także profilaktykę uzależnień oraz podstawowe informacje o systemie ochrony zdrowia.

Czytaj także: Wisła Kraków rozbiła Stal Mielec. Pokaz siły na start sezonu [ZDJĘCIA]

Nieobowiązkowość i zasady rezygnacji

  • Edukacja zdrowotna jest nieobowiązkowa.
  • Rodzice mają prawo, by do 25 września danego roku szkolnego złożyć pisemną rezygnację z udziału dziecka w tych zajęciach (w sekretariacie szkoły).
  • Pełnoletni uczniowie mogą samodzielnie zrezygnować z przedmiotu.
  • Rezygnacji nie można cofnąć w trakcie trwania roku szkolnego – decyzja jest wiążąca do końca danego roku szkolnego.
  • Dziecko które nie zostanie formalnie wypisane z zajęć, zostanie na nie automatycznie zapisane i będzie brało w nich udział.

Czytaj także: Pożar samochodu na A4 przy węźle Bieżanów. Utrudnienia w kierunku Rzeszowa

Program edukacji zdrowotnej – co obejmuje?

Program został opracowany przez zespół ekspertów z MEN, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obejmuje:

  • wiedzę o zdrowiu fizycznym, psychicznym i seksualnym,
  • edukację w tematach relacji społecznych, profilaktyki uzależnień,
  • naukę o zdrowym stylu życia, aktywności fizycznej, higienie oraz pierwszej pomocy,
  • aspekty związane ze zdrowiem środowiskowym i funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj także: Tajemniczy list przy ciele Tadeusza Dudy. Gdzie był, co zawierał?

MEN podkreśla, że zajęcia mają mieć charakter praktyczny i odpowiadać na wyzwania zdrowotne współczesnej młodzieży, od nałogów po zaburzenia psychiczne oraz choroby cywilizacyjne.

Polityczne kontrowersje i wypowiedź Barbary Nowak

Dyskusje wokół edukacji zdrowotnej trwają od miesięcy, a głosy sprzeciwu płyną głównie ze środowisk konserwatywnych i części rodziców. Najgłośniejszą wypowiedzią ostatnich dni było ostrzeżenie Barbary Nowak, byłej małopolskiej kurator oświaty, która napisała w mediach społecznościowych:

„W wakacje szkoły mają w wyznaczonych dniach czynne sekretariaty. Rodzice, wykorzystajcie ten czas i złóżcie rezygnację z zajęć edukacji zdrowotnej! Jeśli taka rezygnacja nie wpłynie do 25 września, wasze dziecko będzie poddane genderowej ideologii! Lewacy z parad pychy idą po nasze dzieci! Nie pozwól odebrać im swoich praw do wychowania dzieci.”

To stanowisko Nowak jest echem szerszej kampanii krytyków nowych zajęć. Według tych środowisk, wprowadzenie edukacji zdrowotnej to „przemycanie genderowej ideologii i permisywnej edukacji seksualnej”, a rodzice muszą aktywnie decydować o udziale dziecka w lekcjach.

Jak reaguje Ministerstwo Edukacji?

Ministerstwo akcentuje, że edukacja zdrowotna nie jest „ideologiczna” i ma służyć ochronie zdrowia oraz kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych. Podkreśla dobrowolność udziału oraz rolę spotkań informacyjnych dla rodziców i uczniów przed podjęciem decyzji o udziale.

Czytaj także: Historyczny sukces krakowskiej licealistki! Złoto na Międzynardowej Olimpiadzie Matematycznej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!

Quick Link

Podaj dalej
2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *