Budżet Krakowa na 2025 musi poczekać. W poniedziałek kolejne głosowanie

FK
FK
Kraków zima

--- Reklama ---

Co dalej z budżetem Krakowa? Kolejne głosowanie w poniedziałek. A dlaczego nie został przyjęty na poprzedniej sesji Rady Miasta?

Zamieszanie w krakowskiej Radzie Miasta wywołało nocne głosowanie ze środy na czwartek. Choć radni przyjęli uchwałę budżetową na 2025 rok, to przez pomyłkę odrzucili wieloletnią prognozę finansową. Bez tego dokumentu budżet nie może wejść w życie.

Co dalej z budżetem Krakowa?

Do nietypowej sytuacji doprowadziły trzy radne Koalicji Obywatelskiej, które razem z opozycją zagłosowały przeciwko WPF. Według wyjaśnień władz klubu KO, radne po prostu pomyliły się podczas głosowania. Nie był to żaden bunt ani rozłam w klubie, a zwyczajny błąd przy naciskaniu przycisków.

Problem jest poważny, ponieważ zgodnie z prawem uchwała budżetowa jest ważna tylko wtedy, gdy na tej samej sesji zostanie przyjęta również wieloletnia prognoza finansowa. Z tego powodu władze miasta zdecydowały o kontynuacji sesji w poniedziałek. Wcześniej zwrócono się do Regionalnej Izby Obrachunkowej o wydanie opinii w tej sprawie.

Do pomyłki mogła się też przyczynić specyfika krakowskiego systemu głosowania. Kraków jest jedyną gminą w Polsce, która stosuje tak zwany system blokowy. Oznacza to, że zamiast głosować nad każdą sprawą bezpośrednio po dyskusji, radni robią to zbiorczo na końcu sesji. Ten nietypowy sposób głosowania zwiększa ryzyko pomyłek.

Kiedy budżet zostanie uchwalony?

Radni mają czas do końca stycznia 2025 roku na uchwalenie budżetu. Jeśli nie zdążą, przygotowaniem prowizorium budżetowego zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa. Władze miasta zapewniają jednak, że do tego nie dojdzie. W poniedziałek ma zostać przegłosowany ten sam projekt WPF, tylko że już z opinią RIO.

Cała sytuacja pokazuje, jak jedna pomyłka może wpłynąć na funkcjonowanie całego miasta. Jednocześnie uwypukla problemy systemowe – zarówno w sposobie głosowania, jak i w relacjach między klubami w radzie miasta. Niewykluczone, że będzie to impuls do zmian w procedurach głosowania, które obecnie wyróżniają Kraków na tle innych polskich samorządów.

Na razie jednak najważniejsze jest dopięcie budżetu na przyszły rok. Bez niego miasto nie będzie mogło normalnie funkcjonować, a realizacja wielu inwestycji stanie pod znakiem zapytania. Poniedziałkowa sesja ma być formalną kontynuacją poprzedniego posiedzenia, co pozwoli zachować wymóg przyjęcia obu uchwał na tej samej sesji.

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *