W Krakowie rynek patodeweloperki nieustannie rośnie. Kolejnym przykładem okazał się powstający dom bliźniak, który niezauważenie przemienił się w blok z mikrokawalerkami.
Portal „wyborcza.pl” dotarł do dokumentu nadzoru budowlanego pokazującego nieprawidłowości związane z inwestycją budowlaną prowadzoną przy ul. Rokitniańskiej w Krakowie. Jak podał dziennik, inwestor krok po kroku udawał, że buduje dom bliźniak, a w rzeczywistości wznosił blok z mikrokawalerkami.
Ceny mieszkań w Krakowie należą do najwyższych w Polsce. Tym samym rynek „mikrokawalerek” stale rośnie. Zgodnie z prawem mieszkania — poza wyjątkami wskazanymi w przepisach — muszą mieć minimum 25 mkw powierzchni. Tymczasem pojawiły się firmy specjalizujące się w budowaniu „mikrokawalerek”.
Portal „wyborcza.pl” już wcześniej przyglądał się inwestycji przy ulicy Rokitniańskiej w Krakowie. Budynek dwa razy przeszedł kontrolę nadzoru budowalnego, natomiast nie wykazały one nieprawidłowości. Tym samym mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce.
Mieszkańcy odkryli mikrokawalerki
Obserwacje mieszkańców wskazują, że w budynku istnieją dwie klatki schodowe i pomieszczenia z instalacjami pod aneksy kuchenne, a także łazienki. Sugerować, to może podział na mikrokawalerki.
– Drzwi do środka były otwarte, więc wszedłem do budynku, przywitałem się z wykończeniowcami i pogadałem. Mam 100-procentową pewność, że nie powstaje tu dom jednorodzinny a mikrokawalerki. Wykończeniowcy pokazywali mi nawet, jak te lokale mają wyglądać po aranżacji – powiedział w rozmowie z „wyborczą.pl” jeden z mieszkańców.
Deweloper zmienił projekt budynku
Dziennik dotarł do pierwotnego projektu budynku, na który deweloper dostał pozwolenie i porównał z tym, co już zrealizowano. Okazało się, że najpierw zwiększyła się wysokość kondygnacji, natomiast później dodano ściany działowe, dodatkowe wejścia do lokali, a także pojawiło się więcej instalacji sanitarnych i elektrycznych.
Jak donosi portal, dopiero po kolejnych interwencjach i kontroli, nakazano wstrzymanie prac lub rozbiórkę budynku i doprowadzenie inwestycji do stanu zgodnego z projektem. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie podkreślił, że „wydzielenie 16 takich pomieszczeń mieszkalnych z łazienką jest sprzeczne z definicją domu jednorodzinnego i wpływa to na bezpieczeństwo pożarowe czy układ obciążeń”.
Źródło: Wyborcza.pl