Drzewa na Rynku Głównym. Naukowcy wskazali odpowiednie miejsca 

KS
KS
Rynek Główny

Nie przy pomniku Adama Mickiewicza, a w pobliżu Wieży Ratuszowej i kościoła św. Wojciecha posadzone zostaną drzewa. Tak wynika z badań prowadzonych przez zespół naukowców Politechniki Krakowskiej. Jakie drzewa pojawią się na Rynku Głównym? 

Pojawiły się pierwsze wnioski z badań prowadzonych od czerwca tego roku przez zespół naukowców z Politechniki Krakowskiej, który jest odpowiedzialny za dokumentację projektową dla zadania “Posadźmy drzewa na Rynku Głównym”. Badania, realizowane przy pomocy georadarów i dronów, służą do przygotowania trójwymiarowego modelu podziemi Rynku i wyznaczenia miejsc, w których sadzenie drzew będzie możliwe, a także da trwałe efekty. 

Obecnie w ramach prac nad projektem prowadzone jest rozeznanie archeologiczne w zakresie technicznych możliwości sadzenia drzew. Badanie odbywa się według planu wyznaczonego przez zespół ekspertów PK, a realizowane jest – we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i firmy scan3D – przy użyciu bardzo nowoczesnych skanerów, jedynych tego typu urządzeń w Polsce.  

– Pamiętajmy o tym, że jest to teren objęty ochroną UNESCO. Nie możemy sobie pozwolić na dowolność w działaniach. Staranność jest konieczna po to, aby nowe drzewa faktycznie wkomponowały się w Rynek na stałe, a nie były tylko krótkim epizodem – wyjaśnia kierownik zespołu badawczego dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek. 

Pomnik Mickiewicza odpada

Naukowcy ustalili, że posadzenie drzew w sąsiedztwie pomnika Adama Mickiewicza jest niemożliwe. Wszystko ze względu na muzeum, które pod ziemią ma najciekawsze elementy archeologiczne, które mogłyby na tym ucierpieć.

– Po drugiej stronie Sukiennic, od strony Skarbonki, jest więcej możliwości i liczymy na to, że tutaj można wprowadzić tych drzew więcej niż jest obecnie. Myślę, że może to być między 20 a 30 drzew – twierdzi dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek.

Drzewa nie mogą zasłaniać kluczowych widoków na Rynek, ani uniemożliwiać realizacji odbywających się na nim dotąd wydarzeń, czyli różnych koncertów, kiermaszów czy targów. W związku z tym rozważane jest posadzenie większej liczby drzew w pobliżu Wieży Ratuszowej.

Drugim takim miejscem jest otoczenie kościoła św. Wojciecha. Różne gatunki drzew przy nim rosną prawdopodobnie od około 200 lat. Najstarsze drzewo spośród tych rosnących na Rynku Głównym – dąb – rośnie właśnie w tamtym miejscu – dodaje Wojciech Bobek.

Drzewa liściaste idealnym kandydatem

Specjaliści zdecydowanie wskazują, że drzewa liściaste są idealne, aby pojawiły się na krakowskim rynku. W ocenie zespołu gatunki liściaste najlepiej wkomponowują się wizualnie w ten obszar. Rozpatrywane są wybrane odmiany robinii akacjowych, które są w stanie przetrwać w wymagających warunkach. Eksperci Politechniki szukają też innych gatunków, które będą w stanie sprostać tak wymagającemu zadaniu jakim jest zazielenienie płyty Rynku Głównego. Mogłyby to być np. lipy czy klony, które znajdują się tam już od lat. 

Wszystkie wnioski z przeprowadzonych badań zostaną zawarte w specjalnym raporcie, który trafi do krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej do końca tego roku jako wstępna koncepcja sadzenia drzew na Rynku wraz z wizualizacjami. Dodatkowo w pierwszej połowie przyszłego roku powinien powstać projekt wykonawczy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem co do niezbędnych zatwierdzeń technicznych pierwsze nasadzenia mogą się pojawić już pod koniec przyszłego roku lub na początku 2026. 

Źródło: Politechnika Krakowska

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *