Franciszek nie żyje. Co dalej z abp Jędraszewskim?

FK
FK

Śmierć papieża Franciszka oznacza, że decyzja o przejściu abp. Marka Jędraszewskiego na emeryturę zostaje wstrzymana do czasu wyboru nowego papieża. Choć metropolita krakowski osiągnął już wiek emerytalny i złożył rezygnację zgodnie z prawem kanonicznym, formalne odejście z urzędu wymaga akceptacji głowy Kościoła – a teraz tę decyzję będzie musiał podjąć następca Franciszka.

Emerytura biskupa w Kościele katolickim – co mówi prawo?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, każdy biskup diecezjalny po ukończeniu 75. roku życia jest zobowiązany do złożenia rezygnacji z pełnionego urzędu na ręce papieża. To jednak papież decyduje, czy i kiedy przyjąć rezygnację oraz wyznaczyć następcę. W praktyce często zdarza się, że biskup pozostaje na stanowisku do czasu mianowania nowego ordynariusza – tak było w przypadku abp. Marka Jędraszewskiego, który 24 lipca 2024 roku skończył 75 lat i złożył rezygnację, ale pozostał metropolitą krakowskim na prośbę papieża Franciszka.

Czytaj także: Dlaczego umarł papież Franciszek? Znamy powód śmierci Ojca Świętego.

Franciszek przyjął rezygnację, ale Jędraszewski został na stanowisku

Papież Franciszek formalnie przyjął rezygnację abp. Jędraszewskiego, jednak poprosił go, by nadal pełnił funkcję do czasu wyznaczenia następcy. „Ojciec Święty przyjął moją rezygnację, prosząc jednocześnie, abym nadal pełnił dotychczasowy urząd biskupa diecezjalnego aż do chwili, gdy mianuje mojego następcę” – napisał abp Jędraszewski w liście do wiernych. Taka praktyka jest zgodna z normami Kościoła i nie jest niczym wyjątkowym – podobnie było w przypadku jego poprzednika, kard. Stanisława Dziwisza.

Czytaj także: Kraków żegna Ojca Świętego modlitwą i wpisami do księgi w kurii [ZDJĘCIA]

Śmierć papieża Franciszka zmienia sytuację metropolity krakowskiego

Dotychczas to papież Franciszek miał podjąć decyzję o wyborze nowego arcybiskupa Krakowa i formalnym zwolnieniu abp. Jędraszewskiego z urzędu. Jednak po śmierci Franciszka, zgodnie z prawem kanonicznym, wszystkie decyzje personalne i nominacje zostają wstrzymane do czasu wyboru nowego papieża. To właśnie nowy biskup Rzymu będzie musiał zatwierdzić odejście abp. Jędraszewskiego na emeryturę i mianować jego następcę.

Oznacza to, że metropolita krakowski pozostanie na stanowisku co najmniej do czasu zakończenia konklawe i ogłoszenia nowego papieża. Dopiero wtedy można spodziewać się decyzji dotyczącej przyszłości abp. Jędraszewskiego i ewentualnego ogłoszenia nazwiska nowego ordynariusza archidiecezji krakowskiej.

Czytaj także: Dwaj kardynałowie z Małopolski wybiorą papieża. Kim są Grzegorz Ryś i Stanisław Ryłko?

Co dalej z archidiecezją krakowską?

W najbliższych tygodniach abp Marek Jędraszewski będzie nadal pełnił funkcję metropolity krakowskiego, realizując zaplanowane obowiązki duszpasterskie i administracyjne. Wierni i duchowieństwo archidiecezji muszą uzbroić się w cierpliwość – proces wyboru nowego arcybiskupa może potrwać nawet kilka miesięcy, w zależności od tempa prac nowego papieża i watykańskiej kongregacji ds. biskupów.

Śmierć papieża Franciszka oznacza, że decyzja o emeryturze abp. Marka Jędraszewskiego i wyborze nowego metropolity krakowskiego przechodzi w ręce nowego papieża. Zgodnie z prawem kanonicznym, biskup składa rezygnację po ukończeniu 75 lat, ale ostateczną decyzję podejmuje papież. Do tego czasu abp Jędraszewski pozostaje na stanowisku i kieruje archidiecezją krakowską

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *