Kraków potrzebuje zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek Małopolski. Chodzi o ochronę lasów!
Kraków jest jedną z dziewięciu największych aglomeracji w Polsce, w których powołano regionalne zespoły, których celem jest wyznaczenie lasów o wiodącej funkcji społecznej. W lasach społecznych mogą zakończyć się wycinki lub zostać ograniczone.
Mieszkańcy pełnią ważną rolę
W prace zespołu zaangażowane są lasy państwowe, samorządy i przedstawiciele organizacji przyrodniczych i społecznych. O lasach społecznych nie da się rozmawiać bez wspólnego zaangażowania. To mieszkanki i mieszkańcy Krakowa znają lasy, do których chodzą na spacer, jeżdżą na rowerze, zbierają grzyby lub obserwują przyrodę.
W dobie zmian klimatycznych lasy chronią mikroklimat, chronią przed powodzią i suszą, są miejscem odpoczynku i regeneracji, oczyszczają powietrze. Ochronie takich funkcji mają służyć lasy społeczne. Dlatego tak ważne jest, żeby proces wyznaczania lasów był partycypacyjny i doprowadził do realnych zmian. W lasach społecznych nie planuje się wprowadzenia ograniczeń dla społeczeństwa w korzystaniu rekreacyjnym z lasu, priorytetem nadal będą względy bezpieczeństwa.
Wypełnij ankietę i wskaż konkretny fragment lasu, który powinien zostać włączony do lasów społecznych. Termin zgłoszeń trwa do 14 października.
Źródło: Kraków.pl