„Mamo nie ryzykuj” – apeluje Maria Klaman. Kraków rozpoczyna kampanię przeciwko piciu w ciąży.
Kraków rozpoczyna kampanię społeczną „Mamo, nie ryzykuj”, mającą uświadomić, że „nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży”, jak przypomniała Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
Nawet najmniejsza dawka alkoholu może zaburzyć rozwój dziecka
Jak podkreślają specjaliści, alkohol etylowy może znacząco wpłynąć na rozwój ośrodkowego układu nerwowego dziecka.
-Przede wszystkim wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Czasami skutkuje to wadami rozwojowymi mózgu, częściej jednak zaburzeniami poznawczymi np. trudnościami w nauce i emocjonalnymi – problemami w relacjach społecznych, kontrolą emocji – wyjaśnia dr Katarzyna Dyląg z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD.
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) dotyka 2 na 100 dzieci w Polsce – „więcej niż np. zespół Downa, mukowiscydoza czy zaburzenia ze spektrum autyzmu, o których słyszy się znacznie częściej” – podkreśla specjalistka.
Miasto pomoże rodzinom z FASD
Miasto zapowiada szybszą diagnozę i kompleksową terapię dla rodzin z Krakowa dotkniętych FASD.
-Chcemy zapewnić rodzinom z Krakowa szybką diagnozę ambulatoryjną w kierunku FASD i systematyczną kontrolę – mówi Elżbieta Kois-Żurek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
Alarmujące jest, że aż 30% kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. „Są kobiety, które uważają za nieszkodliwe piwa smakowe czy słodkie cydry. Tymczasem myślenie, że skoro przyszła mama się nie upija to problemu nie ma, jest błędne” – podkreśla Monika Borkowska-Żebrowska z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Kampanię wspiera aktorka Julia Kamińska, apelując: „Sprzeciwiajmy się, kiedy słyszymy, że ktoś proponuje alkohol przyszłej mamie”.