Za nami rok 2024. Portal KR24.pl przyjrzał się ostatnim dwunastu miesiącom i wybraliśmy dziesięć najważniejszych wydarzeń w Krakowie w roku 2024.
10. Zakończenie remontu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki
Ten remont trwał tak długo, że wielu krakowian już przyzwyczaiło się do takiego stanu rzeczy. Zapomnieliśmy, że ciągiem ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki można w przyjemny sposób przemieścić się samochodem lub tramwajem. Przebudowa ulic rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku i miała zakończyć się latem 2024, ale ostatecznie stało się to dopiero w grudniu.
O utrudnieniach nie zapomnieli sklepikarze. Remont w drastyczny sposób wpłynął na liczbę przechodniów, co bezpośrednio przełożyło się na przychody. Do sklepików i punktów usługowych nie dało się też podjechać samochodem. 1,5 roku z mocno ograniczonymi zyskami był bardzo trudnym testem.
Na szczęście dziś obie ulice są już oddane, choć nadal trwają kosmetyczne prace. Nie obyło się też bez wątpliwości na temat użytych materiałów. Na pełną ocenę remontu przyjdzie czas za kilka miesięcy. Dziś na nowo uczymy się jazdy po centrum Krakowa.
9. Rekordowy rok Kraków Airport
Takiego wyniku nie wykręcił żaden regionalny port lotniczy w Krakowie. Do końca listopada krakowskie lotnisko obsłużyło 10 milionów pasażerów. Umocniło w ten sposób pozycję lotniska numer dwa w Polsce. Kraków jest odpowiedzialny za blisko 1/5 ruchu lotniczego w naszym kraju.
Świetne wyniki krakowskiego lotniska mają oczywiście bezpośrednie przełożenie na rozwój całego regionu. Intensywny ruch pasażerski wspiera rozwój turystyki i biznesu. I tak jak lotnisko jest liderem pod względem liczby lotów, Kraków jest liderem polskiej turystyki.
8. Sprzedaż Comarchu
To była wielka transakcja biznesowa. W ramach skomplikowanej operacji biznesowej firma Comarch została przejęta przez fundusz CVC. Na podstawie wyceny akcji szacuje się, że transakcja opiewała na blisko 3 miliardy złotych.
Comarch to wielka krakowska firma, która jest na stałe wpisana w biznesowym krajobraz naszego miasta. Firmę od podstaw zbudował Janusz Filipiak, który niespodziewanie zmarł w grudniu 2023 roku. Potem interesy przejęła jego żona, Elżbieta wraz z dziećmi. I to ona zdecydowała się na sprzedaż firmy.
Przejęcie Comarchu ma bezpośredni, choć na razie niewidoczny wpływ na Cracovię. Klub jest już wystawiony na sprzedaż. Kibice drżą o losy 118-letniego klubu. Dziś nie wiadomo jeszcze, jaka przyszłość czeka piłkarzy i hokeistów Pasów.
7. Deklaracja budowy metra
Obietnica budowy metra była jednym z haseł wyborczych Aleksandra Miszalskiego. Zapowiadał wówczas, że w razie jego zwycięstwa, fizyczne prace nad budową metra ruszą do roku 2028. W sierpniu, już po zwycięstwa w wyborach, prezydent podtrzymał tę deklarację. – Podchodzę do tematu bardzo poważnie i chcę zdynamizować proces realizacji budowy metra – powiedział podczas sesji rady miasta.
Co udało się zrobić do tej pory? Powołano radę ds. metra, złożono także wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Miszalski pochwalił za to decyzję sejmu, który (głównie głosami koalicji rządzącej) odrzucił poprawkę do projektu budżetu, która przewidywała na rok 2025 10 milionów złotych na przygotowania do budowy metra. Prezydent uznał, że i tak nie byłoby na co wydać tych pieniędzy.
Budowa metra w Krakowie to karkołomne zadanie, które nieustannie wzbudza kontrowersje. Oficjalna deklaracja była ważnym wydarzeniem. Prezydent musi pamiętać, że będzie z niej rozliczony.
6. Medal Aleksandry Jareckiej
Pierwotnie miała nie jechać na igrzyska olimpijskie, a ostatecznie wróciła stamtąd do Krakowa z brązowym medalem. Polki walczyły o drużynowy sukces, a ostatnią walkę stoczyła właśnie Jarecka. Walka była bardzo zacięta. Chinki prowadziły 20:19 i to akcja krakowianki dała wyrównanie. Na pięć sekund przed końcem prowadziła Chinka. Jarecka ostatkiem sił zdołała zadać wspaniały cios na wagę dogrywki. W niej zapunktowała jako pierwsza i zdobyła medal dla Polski.
Niewiele brakowało, a Jarecka nie pojechałaby na igrzyska. Polski Związek Szermierczy, wbrew wynikom rankingowym, początkowo nie widział dla niej miejsca w kadrze. Dopiero po burzliwej debacie w środowisku i interwencji jej macierzystego klubu AZS AWF Kraków oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, szpadzistka została włączona do składu.
28-letnia krakowianka dała nam latem mnóstwo radości. I przypomniała, dlaczego tak bardzo kochamy sportowe emocje.
5. Powrót tramwajów do Mistrzejowic
Na finalizację inwestycji trzeba jeszcze poczekać, ale wreszcie pojawiło się światełko w tunelu. Na początku grudnia, po wielu miesiącach przerwy tramwaje wróciły do Mistrzejowic. Co prawda nie została jeszcze uruchomiona pętla, jednak koniec prac jest coraz bliższy.
Inwestycja jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców. Toczono spory o wycinane drzewa, mieszkańcy przez wiele miesięcy muszą zmagać się z hałaśliwymi pracami, ale wynikiem tych prac będzie nowoczesna linia tramwajowa. Docelowo podróż z Mistrzejowic do centrum miasta skróci się o około 12 minut.
Budowa tramwaju do Mistrzejowic to pierwszy tego typu projekt transportowy w Polsce realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Całkowite zakończenie prac planuje się na rok 2025.
4. Zamieszanie w Sejmiku. Kłopoty PiS
Chaos w Małopolskim Sejmiku trwał przez kilka miesięcy i jak w soczewce skupiła się w nim ogólnokrajowa polityka. Nowego marszałka wybrano dopiero za szóstym podejściem. Został nim dotychczasowy wicemarszałek z PiS Łukasz Smółka. Łukasz Kmita, człowiek Jarosława Kaczyńskiego, musiał ustąpić po pięciu przegranych. A to oznaczało także porażkę szefa PiS, który w wydarzenia zaangażował się osobiście.
Nowego marszałka wybrano na kilka dni przed ostatecznym terminem. Gdyby to się nie udało, wybory zostałyby rozpisane raz jeszcze, a wtedy porażka PiS zapewne byłaby jeszcze bardziej widoczna. Sejmik, a więc instytucja, która zazwyczaj nie jest dostrzegana przez przeciętnego zjadacza chleba, przez wiele tygodni była na czołówce gazet.
Smółka dobrze odnalazł się w nowej roli i atmosfera uległa oczyszczeniu. Kryzys jak na tacy pokazał jednak zmieniający się polityczny układ sił w kraju i regionie.
3. Otwarcie północnej obwodnicy Krakowa
Na ten moment czekano latami. W grudniu, tuż przed świętami, otwarto północną obwodnicę Krakowa. Na pełne zamknięcie krakowskiej obwodnicy poczekamy do roku 2026, ale oddanie tej części drogi jest prawdziwą rewolucją. Już teraz usprawnia przemieszczanie się mieszkańcom i przyjezdnym, zdecydowanie ułatwia wyjazd do Krakowa w stronę Warszawy.
Oddanie obwodnicy nie kończy wszystkich problemów Krakowa w tej okolicy. Węzeł Mistrzejowice wciąż jest w budowie, bo trzeba go było przeprojektować. A to oznacza spore korki w tej okolicy. Niektórzy muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.
Budowa obwodnicy Krakowa (S52) kosztowała 1,4 mld zł, z czego 789,6 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.
2. Wisła Kraków zdobywa Puchar Polski
Na taki sukces kibice Wisły Kraków czekali od ponad 10 lat. W maju Biała Gwiazda, po niesamowitym meczu finałowym, pokonała na Stadionie Narodowym Pogoń Szczecin i zdobyła Puchar Polski! Dzień później 25 tysięcy fanów Wisły pojawiło się na Rynku Głównym, by wraz z piłkarzami raz jeszcze świętować ten triumf. Niestety dobra forma w meczach pucharowych nie przełożyła się na rozgrywki ligowe i Biała Gwiazda nie zdołała awansować do Ekstraklasy.
Dzięki zdobyciu Pucharu Polski awansowała jednak do europejskich pucharów, gdzie zanotowała ciekawą przygodę. Marka Wisły została odkurzona, przypomniana kibicom w Europie. Przypomnieli sobie o niej także ci, którzy w bliższej lub dalszej przyszłości mogliby finansowo wesprzeć klub, który przecież wciąż zmaga się z dużymi problemami.
Triumf w Pucharze Polski sprawił, że setki tysięcy kibiców Wisły rozsianych po województwie i kraju przez najbliższe kilka dni chodziło z wielkim uśmiechem na twarzy. Czy może być coś piękniejszego?
1. Aleksander Miszalski prezydentem Krakowa
Nie mogło być inaczej. Po 22 latach Jacek Majchrowski przestał być prezydentem Krakowa. Wielu z nas nie wyobrażało sobie innej rzeczywistości, a jednak ta nadeszła. Piąta kadencja była ostatnią.
Nowym prezydentem został człowiek Koalicji Obywatelskiej, Aleksander Miszalski. Zbiegło się to ze zmianą w polityce ogólnokrajowej, co sprawiło, że Kraków znalazł się w głównym nurcie. Najbliższe lata pokażą, w jaki sposób Kraków skorzystał ze sprzyjającego układu gwiazd.
Zmiana prezydenta, szczególnie po tak długiej kadencji, oznacza poważne zmiany niemal na każdym polu. Miszalski rozpoczął od audytu i przebudowy schematu zarządzania magistratem. Rok 2025 będzie już czasem poważniejszych zmian.