Nowa remiza strażacka w Krakowie. ″Poprawi bezpieczeństwo w rejonie″

MS
MS

W niedzielę oficjalnie otwarta została w Krakowie nowa remiza straży pożarnej. Głównym przeznaczeniem nowego budynku jest zapewnienie zaplecza dla jednostki OSP Przewóz, reaktywowanej po powodzi w 2010 roku. Na uroczystości pojawił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Cieszę się, że dziś możemy oficjalnie zainaugurować nową remizę. Nowa placówka, a także przekazany przez Państwową Straż Pożarną pojazd, z pewnością ułatwią działania ratownicze i poprawią bezpieczeństwo w tym rejonie Krakowa. Równie ważne jest, że ten niewielki budynek będzie miejscem na integrację lokalnej społeczności – mówił Jacek Majchrowski.

Budynek remizy zlokalizowany jest przy ulicy Rącznej 78 w Krakowie. Składa się z części garażowej, wieży oraz części administracyjno-socjalnej. W tej ostatniej znajdują się biura, sanitariaty, pomieszczenie dowodzenia oraz salka konferencyjna. Charakterystyczna wieża stanowi nie tylko element architektonicznie wyróżniający remizę, w jej wnętrzu znajdują się przede wszystkim pomieszczenia techniczne i gospodarcze, niezbędne z punktu widzenia działania remizy, takie jak kotłownia gazowa i strażacka pralnia. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 259 m2, a jego powierzchnia użytkowa to 340 m2.

Poza wykonaniem samego budynku w ramach zadania zrealizowano dojścia, dojazd i miejsca postojowe, a także różnego rodzaju instalacje potrzebne do funkcjonowania placówki, m.in. – elektryczną, gazową, centralnego ogrzewania, wodną, kanalizacji sanitarnej.

Głównym przeznaczeniem nowego budynku jest zapewnienie zaplecza dla jednostki OSP Przewóz. Obiekt może również pełnić funkcję miejsca integracji lokalnej społeczności.

Inwestycja realizowana była od jesieni 2021 roku. Roboty zakończyły się pod koniec ubiegłego roku, a w grudniu 2023 r. remiza uzyskała pozwolenie na użytkowanie. W I kwartale tego roku na zlecenie ZIM trwało kompletowanie strażnicy w pierwsze wyposażenie.

Źródło: krakow.pl

fot. Nowa remiza strażacka na osiedlu Przewóz (fot. Krakow.pl)

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *