Nowy festiwal w Krakowie. Sztuka w przestrzeni publicznej zawita do miasta 

KS
KS
Rynek Główny w Krakowie

Już dzisiaj można odwiedzić niezwykłą wystawę instalacji w otwartej przestrzeni, na terenie kreatywnej dzielnicy Wesoła. Wystawa powstała dzięki nowemu festiwalowi, który zawitał do Krakowa. Wernisaż rozpocznie się 14 czerwca o godz. 17.00.

Tego lata zawitał do Krakowa nowy festiwal: Open City – Otwarte Miasto. Krakowianie oraz turyści przez kilka miesięcy będą mogli odwiedzać niezwykłą wystawę. 

Wystawa dostępna dla każdego

Dzięki festiwalowi Open City sztuka wychodzi poza galerie i hermetyczne środowiska, do przestrzeni publicznej. Stając się dostępną dla każdego, bez względu na wiek, pochodzenie czy zainteresowania. Do końca sierpnia na Wesołej będzie można oglądać 44 instalacje i rzeźby różnych artystów, których dzieła nawiązują do hasła przewodniego pierwszej, krakowskiej edycji – „Mater:ja”. Celem wydarzenia jest przede wszystkim sprawienie, by sztuka współczesna stała się integralną częścią codzienności. Dodatkowo inspirując do refleksji i odkrywania miasta przez pryzmat artystyczny. 

Open City nie bez powodu odbędzie się w przestrzeniach dawnego szpitala przy ulicy Wesołej. To unikalne historyczne, zabytkowe i intrygujące miejsce stanie się przestrzenią artystyczną, integrując sztukę współczesną z codziennością Krakowa. 

Jedyny taki festiwal w Polsce

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej to prezentacja prac i obiektów artystycznych w przestrzeni miasta. Lubelski festiwal jako jedyny taki w Polsce działa nieprzerwanie od 15 lat zapraszając najlepszych kuratorów i gromadząc kolekcję dzieł wybitnych artystów. Open City dąży do tego, aby sztuka współczesna stała się niezbywalnym składnikiem miejskiej codzienności. Zadziwiała, zmuszała do refleksji, zostawiała trwałe ślady w przestrzeni, ale też w pamięci i mentalności mieszkańców oraz gości. Organizatorzy festiwalu za cel stawiają sobie, aby miasto i jego dzielnice stały się otwarte na przybysza, nowe idee oraz reinterpretacje starych. 

Festiwal również poprzez swoje hasło przewodnie „Mater:ja” intuicyjnie nawiązującego do dawnej roli poszpitalnego terenu Wesołej. Gdzie na jego terenie materializowało się życie poprzez cud narodzin i śmierci. 

Krakowscy artyści

Na krakowską wystawę złoży się wybór prac artystycznych z kolekcji festiwalu Open City, który powstał i od wielu lat z sukcesem odbywa się w Lublinie. Nie zabraknie również lokalnych wątków i kontekstów. Szczególne miejsce na wystawie będą mieć krakowscy artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 

Wernisaż wystawy odbędzie się dziś, 14 czerwca, o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia. Dodatkowe informacje oraz program można znaleźć na stronie projektu: Open City

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *