W Krakowie ustanowiono nowy użytek ekologiczny. Wszystko ze względu na ochronę pająka gryziela zachodniego. Ten gatunek jest bardzo rzadki w Polsce.
Nowy użytek ekologiczny „Gryziel” o powierzchni 1,003 ha został ustanowiony przez Radę Miasta na wniosek Prezydenta Miasta Krakowa. Jego nazwa powstała od nazwy chronionego gatunku pająka gryziela zachodniego (Atypus affinis).
Cele użytku ekologicznego
Użytek położony jest na miejskim terenie Dzielnicy VIII Dębniki, w rejonie ul. Juranda ze Spychowa. Jego celem jest ochrona, mającej znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, murawy kserotermicznej ze stanowiskami rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt, ich ostoi, miejsc rozmnażania, a także miejsc sezonowego przebywania.
Teren ten stanowi uzupełnienie istniejących już w Tyńcu obszary chroniących pozostałości rozległych muraw kserotermicznych, czyli zbiorowisk rolniczych, które mają postać barwnych muraw, o bogatej i zróżnicowanej florze. Murawy kserotermiczne są ekosystemami przejściowymi występującymi pomiędzy łąkami a lasem.
Pomimo postępującej degradacji siedlisk kserotermicznych obszar projektowanego użytku ekologicznego nadal stanowi lokalnie bardzo dużą wartość przyrodniczą. Pod względem ochrony stanowisk pająka gryziela zachodniego jest to najważniejszy znany obiekt w południowej części kraju.
Gatunek chroniony w Polsce
Gryziel zachodni to gatunek pająka należący do rodziny gryzielowatych, objęty ochroną prawną w Polsce. Występuje na ograniczonych terenach Europy, a także północnej Afryki. Jest jednym z trzech gatunków gryzielowatych występujących w Polsce, obok gryziela stepowego, a także gryziela tapetnika.
Pająki te charakteryzują się czarnym lub brązowym ubarwieniem i osiągają rozmiary od 7 do 15 mm. Samce mierzą zazwyczaj 7–9 mm, natomiast większe samice od 10 do 15 mm.
Źródło: Kraków