Zamek Królewski na Wawelu poinformował o odzyskaniu straty wojennej z czasów II wojny światowej. Chodzi o akwarelę „Śmierć ułana” autorstwa Kajetana Stefanowicza. Odnaleziono ją w bardzo specyficzny sposób. Na jej ślad natrafiono w mediach społecznościowych.
Wiosną 2024 roku pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu otrzymali informację o pojawieniu się na portalu społecznościowym Facebook fotografii przedstawiających akwarelę Kajetana Stefanowicza „Śmierć ułana”. Przekazali tę informację do Ministerstwa Kultury, a także Dziedzictwa Narodowego, który zgłosił sprawę Policji.
Funkcjonariusze z Biura Kryminalnego zidentyfikowali osobę, która opublikowała w Internecie fotografie obiektu i chciała go sprzedać. Natomiast policjanci z Poznania – po przeprowadzeniu ustaleń – dotarli bezpośrednio do posiadacza utraconej akwareli.
Ze względu na kryminalny charakter sprawy, konieczne były działania funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz Prokuratury Rejonowej w Płocku. 15 lipca 2024 r. akwarela „Śmierć ułana” powróciła do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz
Historia odzyskania akwareli „Śmierć ułana” Kajetana Stefanowicza pokazuje, że restytucja utraconych dóbr kultury to bardzo często skomplikowany, a także złożony proces, wymagający zaangażowania wielu osób.
Akwarela z czasów II wojny światowej
Akwarela „Śmierć ułana” lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza, powstała zapewne w 1916 roku. Dzieło – razem z całą kolekcją – podarował do zbiorów wawelskich Jerzy hr. Mycielski, testamentem z 1927 roku (zrealizowanym rok później). Razem z innymi pracami należącymi do Mycielskiego było wielokrotnie prezentowane na wystawach sztuki legionowej. Akwarela przedstawia poległego ułana legionowego, unoszonego do nieba przez dwa anioły, u dołu widoczny grób z krzyżem, a także leżącym czakiem ułańskim.
Kajetan Stefanowicz (1886-1920) ps. Soplica – Ormianin, malarz, ułan Legionów Polskich, brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku, a także w wojnie polsko-bolszewickiej, w której poległ. W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajdują się także dwa rysunki piórkiem do Pieśni Legionisty (wyd. Lwów 1916) jego autorstwa.
fot. Facebook /Zamek Królewski na Wawelu/
Źródło: Zamek Królewski na Wawelu