Po 10 latach prac rewitalizacyjnych, fort „Kościuszko” w Krakowie jest nie do poznania. Na terenie powstał także park. To zupełnie nowa przestrzeń na mapie Krakowa.
Nowy park przy forcie jest miejscem o niezwykłych walorach widokowych i rekreacyjnych. Są one efektem prowadzonych od przeszło 10 lat prac rewitalizacyjnych najbliższego otoczenia kopca Kościuszki. Rewitalizację nadzorował Miejski Konserwator Zabytków. Terenem parku będzie od teraz opiekował się Zarząd Zieleni Miejskiej.
Rewitalizacja terenu
Projekt rewitalizacji terenu nie zakładał pełnej odbudowy bastionów, zrekonstruowano jedynie niewielkie pomieszczenie studni oraz skazamatowany prawy bark bastionu II. W ramach inwestycji odkryto i zabezpieczono relikty oryginalnych fortyfikacji (kaponier, hangarów, potern, murów bastionów, itp.) wraz z ich uczytelnieniem i wykonaniem prac konserwatorskich, dzięki czemu uporządkowany został teren kopca Kościuszki.
Wykonane zostały ścieżki po terenie bastionów w celu zapewnienia łatwego dostępu i komunikacji na całym obszarze. Zamontowano także elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz oświetlenie parkowe.
Na terenie parku utworzono ścieżki dydaktyczne w zakresie zieleni fortecznej i fortyfikacji, wyposażone w odpowiednie tablice informacyjne. Wykonano również nasadzenia specjalnie dobranych gatunków roślin (zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym).
Miejsce będzie służyć mieszkańcom
Przewidziana została również część o charakterze amfiteatralnym, gdzie można organizować kino letnie, koncerty muzyczne, a przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć jako miejsce dla wystaw plenerowych. Dla mieszkańców udostępniono zdecydowaną większość terenu inwestycji, ale do końca roku potrwają prace na terenie bastionu III i jego otoczenia.
Łączne koszty poniesione na realizację inwestycji dotyczącej zagospodarowania zniszczonych bastionów I-III Fortu Kościuszko z przeznaczeniem na teren o charakterze parkowym, wyniosły prawie 35 mln zł.
Źródło: Kraków.pl