Powstanie pawilon Szymborskiej. Ma być żywym centrum kultury 

KS
KS
prezydent Krakowa

W Krakowie powstanie pawilon poświęcony wielkiej krakowskiej noblistce Wisławie Szymborskiej. Pawilon ma powstać na obszarze przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. 

Dzisiaj 2 lipca w parku im. Wisławy Szymborskiej prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz członek zarządu fundacji Marek Bukowski podpisali umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości gruntowej znajdującej się przy ul. Karmelickiej. 

W pawilonie ma się znaleźć m.in. wystawa poświęcona krakowskiej noblistce, wystawy czasowe eksponujące życie literackie miasta, kawiarnio-księgarnio-czytelnia, sala audiowizualna oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe pozwalające na organizację spotkań i festiwali literackich. 

Rocznica urodzin poetki

Umowę zawarto na 30 lat. Podpisanie dokumentu odbyło się – symbolicznie – w dniu 101. rocznicy urodzin poetki, w pierwszą rocznicę otwarcia parku im. Wisławy Szymborskiej. Na działce ma powstać Pawilon Wisławy Szymborskiej – wyjątkowe miejsce prezentacji poezji, żywe centrum kultury, w którym prowadzona będzie działalność wystawiennicza, edukacyjna i szeroko pojęta działalność kulturalna. 

Budynek powstanie na terenie przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej, tworząc z nim spójną całość. Fundacja wydzierżawia działkę o powierzchni 718 m2. Teren ten był wcześniej przeznaczony pod powstanie budynku o przeznaczeniu kulturalnym, ale projekt nie został zrealizowany równocześnie z budową parku. Dodatkowo fundacja Wisławy Szymborskiej przejęła na siebie obowiązek realizacji planu zabudowy. 

Budynek pawilonu zaprojektowano zgodnie z wytycznymi zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W sposób spójny zarówno z historyczną zabudową ulicy Karmelickiej, jak i z otwartą przestrzenią parkową. Środki na jego budowę będą pochodziły ze źródeł publicznych i prywatnych. Fundacja Wisławy Szymborskiej zobowiązała się do realizacji projektu do końca 2028 roku. 

fot. /Kraków.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *