Pierwsze przypadki grypy ptaków w Małopolsce.
Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził pierwsze w tym roku ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Małopolsce. Chorobę wykryto u ptaków trzymanych w niewoli w miejscowości Siepraw w powiecie myślenickim.
Jest ostrzeżenie dla Krakowa
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał rozporządzenie określające strefy zapowietrzone i zagrożone, które obejmują wybrane obszary powiatów myślenickiego, krakowskiego, wielickiego oraz miasta Kraków.
-To pierwsze w tym roku ognisko, które zostało wykryte w Małopolsce wśród ptaków w niewoli. Apeluję do hodowców o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad zawartych w wydanym rozporządzeniu – powiedział wojewoda podczas briefingu prasowego.
Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?
Służby weterynaryjne przypominają, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. –Ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu hodowlanego nie mieliśmy od czerwca 2023 roku. Rozporządzenie ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby – wyjaśnił Grzegorz Kawiecki, zastępca małopolskiego lekarza weterynarii.
Hodowcy drobiu powinni zwracać uwagę na niepokojące objawy, takie jak zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy, duszności czy nagły spadek nieśności. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii.
Na terenie kraju w 2025 roku stwierdzono już 26 ognisk grypy ptaków u drobiu, 17 u ptaków dzikich oraz 7 u ptaków trzymanych w niewoli. Dodatkowo na terenie powiatu bocheńskiego potwierdzono dwa ogniska rzekomego pomoru drobiu.
Szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.