Studenci Politechniki Krakowskiej pracują nad modelem detekcji obrazu, który wykrywa pasożyty pszczół za pomocą monitoringu uli wraz z aplikacją. Pozwoli to uchronić pszczoły przed śmiercią.
Projekt jest na tyle istotny i nowatorski, że jego fragment został w tym roku doceniony przez międzynarodowe gremium europejskiej edycji prestiżowego konkursu “Seeds for the Future” organizowanego przez firmę Huawei. Spośród 145 studentów i studentek z 23 krajów reprezentacja Polski liczyła 10 osób. Jedną z nich był współtwórca projektu “BeeBrain” Hubert Orlicki. Wspólnie z zespołem na gali finałowej w Rzymie zaprezentowali jego elementy. To rozwiązanie, które dwójka studentów Politechniki Krakowskiej realizuje w ramach grantu udzielonego przez studenckie laboratorium innowacji FutureLab PK.
Choroba pasożytnicza
Warroza to choroba pasożytnicza pszczół wywoływana przez niewielkich rozmiarów roztocza. Bytująca na pszczołach dorosłych oraz czerwiach żywiących się ich hemolimfą. Są powszechnie występującym wśród pszczół pasożytem, który wielokrotnie doprowadził do zagłady całych uli, przez co stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Projekt “BeeBrain” to rozwiązanie, które studenci Politechniki Krakowskiej Hubert Orlicki i Bartłomiej Szostak, realizują w ramach grantu udzielonego przez uczelniane laboratorium innowacji – FutureLab PK. Polega na opracowaniu systemu akwizycji, analizy, a także wizualizacji danych z ula wraz z aplikacją onboardingową. Mówiąc prościej, chodzi o system wczesnego wykrywania, który będzie natychmiastowo ujawniał zarażenie pasożytem wśród pszczół danego ula i zwalczał je autonomicznie, bez konieczności angażowania w ten proces pszczelarzy.
Zaawansowana technologia
W praktyce projekt opiera się na kamerze zamontowanej przed wlotem do ula, która przy użyciu zaprogramowanego przez studentów modelu detekcji obrazu rozpoznaje czy na pszczołach znajdują się pasożyty. Jeśli zostanie przekroczony odpowiedni współczynnik zarażenia to taka informacja zostaje wysłana do przygotowanej aplikacji. Tu kończy się etap pierwszy projektu. W dalszej części studenci chcą dodać autonomiczne urządzenie, które za pomocą mieszanek ziół będzie w stanie zlikwidować pasożyty znajdujące się w ulu. Ponadto chcą przekazać do użytku pszczelarzom aplikację, która będzie zbierała najważniejsze dane z ula oraz jego bezpośredniego otoczenia. Na tej podstawie, przy pomocy specjalnego modelu predykcji, aplikacja będzie generować informację z poradami, a także zagrożeniami w taki sposób, by ułatwić proces wdrożeniowy opieki nad daną pasieką dla niedoświadczonych pszczelarzy. Natomiast ostatnim etapem projektu będzie praca nad modelem, który umożliwi tworzenie inteligentnych notatek. Ułatwi to proces przeglądania ula i gromadzenia uporządkowanych informacji na temat tego co się w nim dzieje.
Zgodnie z naukowymi modelami istnieje realne zagrożenie, że w sytuacji zniknięcia pszczół ludzkość wyginie w ciągu 4 lat. Kluczowym jest zatem ich ochrona, a koniecznością są wszelkie działania zmierzające do rozwijania ich populacji w środowisku.
– Ponadto wspieranie pszczelarzy to walka o lokalną gospodarkę. Należy pamiętać o ilości dóbr wytwarzanych przez pszczelarzy i usługach z jakich korzystają. Problemy pszczół występują nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – mówi Hubert Orlicki.
Pilotażowa forma projektu jest już w realizacji w Krakowie. Studenci pod okiem swojego opiekuna dr inż. Tomasza Makowskiego na prywatnej działce postawili dwa ule (mieszczące od 60 do 160 tysięcy pszczół), na których zamontowali prototypowe wersje kamer. Docelowo mają być trzy ule, ale obecnie studenci czekają na dalszy rozwój projektu. Wciąż pracują nad algorytmami, które mają sterować systemem i póki ich nie udoskonalą. Studenci nie chcą powiększać swojego obszaru badawczego do poziomu pasieki.
fot. /Politechnika Krakowska/
Źródło: Politechnika Krakowska