Sztuczna inteligencja opanuje Kraków. W mieście powstanie fabryka AI 

KS
KS
(fot. AGH w Krakowie)
(fot. AGH w Krakowie)

W Krakowie powstanie pierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji. Znajdować się będzie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Budowa fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

W Krakowie o sztucznej inteligencji jest coraz głośniej. W mieście już pojawił się pomysł zastąpienia dziennikarzy tworzących OFF Radio Kraków programami komputerowymi.

AI pojawiło się również w krakowskim teatrze. Teraz przyszedł czas na coś większego, a dokładnie na fabrykę sztucznej inteligencji, która powstanie w stolicy Małopolski. 

Fabryka sztucznej inteligencji już w 2025 roku

Budowa pierwszej w Polsce fabryki sztucznej inteligencji jest współfinansowana przez Unię Europejską, natomiast polski rząd przeznaczy na nią w formie subwencji prawie 70 milionów złotych. Realizacja projektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 2025. 

– Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa, a także współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego – wyjaśnił Rektor AGH prof. Jerzy Lis. 

Projekt wpłynie na rozwój gospodarki

Fabryka AI będzie centrum badawczo-rozwojowym, które pozwoli polskim naukowcom i naukowczyniom rozwijać, współtworzyć, testować, a także wykorzystywać najnowsze technologie oparte na sztucznej inteligencji. Powstanie poprzez rozbudowę oraz wzmocnienie komputerowych, a także obliczeniowych zasobów Cyfronetu. 

– Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie nie tylko znaczące korzyści naukowe, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki opartej na innowacjach. Wyrazy uznania należą się także dyrekcji Cyfronetu oraz całemu eksperckiemu zespołowi tej jednostki, którzy będą zaangażowani w projekt o ogromnym potencjale i znaczeniu dla przyszłości technologicznej Polski – dodaje Rektor AGH.

Źródło: AGH w Krakowie

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *