Nad dzielnicami Bieżanów-Prokocim i Podgórze od dawna unosi się uporczywy zapach. Powołany zespół ds. zwalczania uciążliwości odorowej podjął pierwsze kroki związane z wyeliminowaniem uporczywego zapachu w dzielnicach.
Na spotkaniu zespołu, które odbyło się 23 września przedstawiono aktualną informację nt. działań podejmowanych w celu ograniczenia uciążliwości odorowej. Omówiono też sytuację prawną oraz możliwości, jakimi dysponuje Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski. Prace podejmowane obecnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w celu stworzenia przepisów w zakresie uciążliwości zapachowych – w roku bieżącym planowane są prace eksperckie, natomiast proces legislacyjny zaplanowany jest na 2025 rok.
Podjęto pierwsze decyzje
Jedną z pierwszych decyzji zespołu odorowego było zwiększenie częstotliwości mycia ulic i zalewania wodą wypustów ulicznych, których wysuszenie podczas gorących i bezdeszczowych dni powoduje wydobywanie się smrodu ze studzienek kanalizacyjnych. Do tego celu będzie używana czysta woda powstająca w procesie oczyszczania ścieków. Przedstawiciel Wodociągów Miasta Krakowa SA poinformował też o planach instalacji monitoringu poziomu stężeń siarkowodoru na systemie kanalizacji w Krakowie.
Rośnie liczba zgłoszeń odczuwanych odorów
Przedstawiciel Wodociągów Miasta Krakowa przedstawił ostatnie działania podejmowane w celu ograniczenia uciążliwości odorowej na terenie oczyszczalni ścieków w „Płaszowie”. Poinformował o zabezpieczonych środkach finansowych na realizację zadań związanych z ograniczeniem uciążliwości odorowej. Działania podejmowane przez Wodociągi zarządzające oczyszczalnią są istotne, tym bardziej że stale rośnie liczba zgłoszeń odczuwanych odorów. W 2021 roku było to 27 lokalizacji, w 2022r. – 20, w 2023 r. – 40, w 2024 r. – 200 lokalizacji, przy czym 80% interwencji w 2024 r. to zgłoszenia z lipca, sierpnia i września. Zgłoszenia te dotyczą z odwodnień liniowych, rynien, odpowietrzników.
Zakłady garbarskie będą kontrolowane
Z kolei Jacek Gołda, przedstawiciel Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska przedstawił informacje nt. kontroli zakładów powodujących uciążliwości odorowe oraz poinformował, że 19 września rozpoczęła się kontrola Krakowskich Zakładów Garbarskich SA.
Omówiono też uwarunkowania działalności spółki PreZero. Urząd Miasta Krakowa już po raz drugi odmówił podpisania oświadczenia wymaganego do przedłużenia koncesji w zakresie odpadów komunalnych, ale nadal trwają analizy prawne dotyczące możliwości podpisania takiego oświadczenia i tego konsekwencji.
Ponadto na wniosek strony społecznej zadecydowano, aby na następne posiedzenie zespołu zadaniowego zostały zaproszone zakłady zlokalizowane na tym obszarze.
fot. /Kraków.pl/
Źródło: Kraków.pl