Woda w Krakowie pod stałą kontrolą. Szczególnie po ulewach

KS
KS

Ostatnie gwałtowne ulewy i zmieniający się klimat budzą obawy o jakość wody pitnej w Krakowie. Wodociągi Miasta Krakowa nieustannie monitorują sytuację i wdrażają nowoczesne rozwiązania, by zapewnić mieszkańcom dostęp do bezpiecznej i czystej wody przez cały rok. 

----- Partner Działu Kraków -----

Obawy o jakość wodny pitnej w Krakowie

Ostatnie gwałtowne ulewy i lokalne podtopienia w Krakowie budzą obawy mieszkańców o jakość wody pitnej. Jednak Wodociągi Miasta Krakowa, odpowiedzialne za dostawę wody i odbiór ścieków, nieustannie monitorują sytuację i wdrażają innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę pitną na najwyższym poziomie. 

Czytaj także: Stadion Wisły na kilka dni zmieni się w wielki klub muzyczny

Trudne zmiany klimatyczne

Zmiany klimatyczne wpływają na Kraków coraz mocniej. Miasto zmaga się zarówno z nawałnicami i błyskawicznymi powodziami, jak i z długotrwałymi suszami oraz wysokimi temperaturami.  

Jak podkreśla Piotr Ziętara, prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa, kluczem do bezpieczeństwa jest zaawansowane zarządzanie ryzykiem i stała gotowość na różne scenariusze. 

Czytaj także: Dlaczego zamawianie sushi podczas wakacji w Krakowie to świetny pomysł?

Woda jest zabezpieczona i monitorowana

Wszystkie etapy uzdatniania wody i jej dystrybucji są zgodne z polskimi i unijnymi normami, a tereny wokół ujęć wodnych są starannie zabezpieczone i monitorowane we współpracy z policją wodną oraz innymi służbami. System stacji osłonowych pozwala na szybkie wykrywanie odchyleń od normy i natychmiastowe reagowanie, na przykład poprzez wstrzymanie poboru wody z zagrożonego źródła. 

Kraków korzysta z czterech zakładów uzdatniania, które mają łączną zdolność produkcyjną aż 300 tys. m³ wody na dobę, co umożliwia płynne przełączanie między źródłami i utrzymanie ciągłości dostaw. Dzięki nowoczesnym laboratoriom i całodobowemu monitorowaniu jakości, woda płynąca z kranów jest stale badana pod kątem ponad 140 parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych. 

Czytaj także: Tylko w KR24.pl! Napadnięto na dom krakowskiego influencera. Szalony Reporter: „Nie ugnę się” [ZDJĘCIA i FILM]

Nad jakością wody nieustannie czuwają eksperci

Codziennie do ponad milionowej aglomeracji krakowskiej trafia 170 tys. m³ wody. Nad jakością wody płynącej z krakowskich kranów nieustannie czuwają eksperci Wodociągów Miasta Krakowa. Dzięki czterem zakładom uzdatniania wody: Raba (zbiornik Dobczycki), Rudawa (rzeka Rudawa), Dłubnia (rzeka Dłubnia) i Bielany (rzeka Sanka), a także nowoczesnemu sprzętowi laboratoryjnemu oraz zespołowi wykwalifikowanych specjalistów, spółka zapewnia najwyższe standardy uzdatniania i monitoringu wody. 

Czytaj także: Rewolucja w szpitalu Rydygiera. Powstanie apteka za 80 milionów złotych!

Zagrożenie jest natychmiast eliminowane

Każde potencjalne zagrożenie pojawiające się w wodzie jest natychmiast identyfikowane i eliminowane, a monitoring jakości wody prowadzony jest w Wodociągach Miasta Krakowa przez całą dobę na każdym etapie produkcji, począwszy od ujęcia, a kończąc na kranie. 

Zakres badań prowadzonych przez Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa jest bardzo szeroki. Jesteśmy w stanie dokładnie określić skład chemiczny wody, zanieczyszczenia mikrobiologiczne oraz wszelkie zgodności z normami. To gwarantuje bezpieczeństwo i optymalizację procesów związanych z uzdatnianiem wody oraz ochroną środowiska – wyjaśnia dr Tadeusz Bochnia, zastępca dyrektora Produkcji Wody Wodociągów Miasta Krakowa. 

Wodociągi Miasta Krakowa nie tylko reagują na bieżące wyzwania, ale także współpracują z naukowcami i korzystają z najlepszych praktyk branży, by przewidywać i zapobiegać przyszłym zagrożeniom. Dla mieszkańców oznacza to pewność, że ich kranówka pozostanie czysta, bezpieczna i najwyższej jakości, niezależnie od kaprysów pogody i zmian klimatu. 

Czytaj także: Donald Tusk zadecydował! Nowe resorty w rękach polityków z Małopolski

Źródło: Kraków.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!

Quick Link

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *