Kraków słynie z bożonarodzeniowych szopek. Ta jednak jest niepowtarzalna. Konstrukcja szopki nawiązuje do Rynku Głównego, a jej przesłanie odnosi się także do turystycznej otwartości miasta. Dzieło możemy podziwiać w Sukiennicach.
W odsłonięciu szopki wziął udział prezydent Aleksander Miszalski. Dzieło znajduje się w niszy Sukiennic od strony ul. Brackiej. Szopkę stworzyli Renata Markowska i Marek Markowski junior.
Szopka składa się z figur wzorowanych na budowlach Rynku Głównego. Posiada trójkondygnacyjny korpus, inspirowany formami Sukiennic, flankowany wieżami ratuszowymi. Na korpusie ustawiono trzy wieże: środkowa to hejnalica z charakterystycznym późnogotyckim hełmem, boczne nawiązują do niższej wieży kościoła Mariackiego. Dodatkowo pomiędzy wieżami ustawiono budynki wzorowane na kościele św. Barbary.
Kraków otwarty dla turystów
Wieżę środkową znacznie cofnięto w stosunku do wież bocznych, co umożliwiło ustawienie w centralnej części szopki kopuły kościoła św. Wojciecha. Dodatkowo pod nią umieszczono Świętą Rodzinę. Hołd oddają Trzej Królowie, którzy tym razem swoje dary przywieźli w nowoczesnych walizkach. Uwypukla to postrzeganie Krakowa jako miasta otwartego dla turystów.
W najniższej kondygnacji przedstawione są trzy postacie, które przez lata przyczyniały się do utrwalania niepowtarzalnego klimatu Krakowa. Są to: niezwykle utalentowany muzyk uliczny Gienek Loska, Biała Dama – żywy pomnik – osoba obdarzona nietuzinkowymi umiejętnościami rozbawiana publiczności swoją mimiką i wreszcie Dzidzianna – charyzmatyczna wróżka siedząca przeważnie w tej niszy Sukiennic, którą teraz zajmuje szopka. Szopka jest upamiętnieniem tej postaci, która swoją oryginalnością dodała kolejną cząstkę do tego, co nazywamy duchem miasta.
Źródło: Kraków.pl