Zabytkowa krakowska willa już od ponad roku jest remontowana. Po takim czasie zmiany jakie zaszły są widoczne gołym okiem. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2025 roku, a wystawa przedstawiająca rolę, jaką w polskiej kulturze odegrała rodzina Kossaków na 2026 rok.
− Jesteśmy tym samym w samym środku robót budowlanych i prac konserwatorskich, na bardzo zaawansowanym etapie. Zmiany są widoczne gołym okiem i na razie nic nie wskazuje na to, że zagrożony miałby być planowany termin zakończenia remontu, czyli sierpień 2025 roku – wyjaśnił Adrian Kowalski, koordynator inwestycji z ramienia MOCAK-u.
Najbardziej newralgiczne elementy konstrukcyjne i izolacyjne w dużej mierze już zrealizowano. Wymieniono wszystkie stropy w obiekcie, przemurowano większość ścian zewnętrznych zgodnie z wytycznymi konstrukcyjnymi. Widoczny jest także postęp prac związanych z elewacją. Odbył się również montaż większości odrestaurowanych okien.
Rewaloryzacja ogrodu wokół Kossakówki
Prace obejmują samą willę, jak też jej otoczenie. W ogrodzie posadzono laurowiśnie zgodnie z zaakceptowanym przez służby konserwatorskie projektem rewaloryzacji ogrodu. Wybudowano również schody zewnętrzne od strony wschodniej i zachodniej oraz zamontowano ogrodzenie od strony zachodniej. W przyszłym roku, z początkiem wiosny, rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu i rewaloryzacją ogrodu.
Nieruchomość wpisano do rejestru zabytków. Planując zagospodarowanie Kossakówki, zwłaszcza w kontekście udostępniania jej bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z powoływaniem nowej instytucji kultury, uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie tu oddziału muzeum MOCAK.
Po remoncie Kossakówka będzie miejscem przybliżającym kulturotwórczą rolę rodziny Kossaków. Na planowaną ekspozycję mają się złożyć m.in. prace malarskie, fragmenty tekstów, filmy z materiałami archiwalnymi i zdjęciami, biblioteka.
Źródło: Kraków.pl