Zmarł prof. Zbigniew Chłap – wybitny lekarz, naukowiec i społecznik

FK
FK

15 maja 2025 roku odszedł prof. Zbigniew Chłap – jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy, patomorfolog, wieloletni wykładowca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, działacz opozycyjny, społecznik oraz autorytet w dziedzinie bioetyki. Miał 97 lat.

Życiorys pełen służby i zaangażowania

Zbigniew Chłap urodził się 8 kwietnia 1928 roku w Dąbrowie Górniczej. W czasie II wojny światowej działał w Szarych Szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Robur”. Po wojnie poświęcił się nauce i medycynie, studiując na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Z tą uczelnią – późniejszym Collegium Medicum UJ – był związany przez całe życie zawodowe. Przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej: od asystenta, przez kierownika katedr, dziekana, aż po profesora nauk medycznych i wybitnego specjalistę w dziedzinie patomorfologii i patofizjologii.

Czytaj także: Stal Rzeszów nie wpuści kibiców Wisły Kraków. Kolejny klub zamyka sektor gości dla Białej Gwiazdy.

Pracował także za granicą – wykładał w Tunezji, Maroku, a w Algierii kierował Katedrą Patologii Klinicznej na Uniwersytecie w Oranie. Był autorem i współautorem blisko 200 publikacji naukowych oraz współautorem podręcznika akademickiego „Patofizjologia”.

Czytaj także: Gmina po gminie: gdzie w Małopolsce wygrał Nawrocki, a gdzie Trzaskowski? Wyniki wyborów prezydenckich 2025.

Działacz społeczny i opozycjonista

Prof. Chłap był nie tylko naukowcem, ale także aktywnym działaczem społecznym i opozycjonistą w czasach PRL. Aktywnie uczestniczył w „Solidarności”, za co był wielokrotnie przesłuchiwany i zatrzymywany przez służby bezpieczeństwa. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu jako członek podzespołu ds. zdrowia.

Czytaj także: Jest przełom w sprawie kibiców Wisły? Sprawą zajmuje się prokuratura.

Po transformacji ustrojowej zaangażował się w działalność charytatywną. W 1995 roku założył w Krakowie Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, które przez lata niosło pomoc bezdomnym i potrzebującym w Polsce oraz na misjach humanitarnych m.in. w Czeczenii, Rumunii, na Litwie, Białorusi, w Kamerunie i Mołdawii. Do 90. roku życia pracował społecznie w przychodni dla bezdomnych.

Czytaj także: Hala Forum zamknięta już na stałe. Wyprzedaje leżaki.

Autorytet i odznaczenia

Profesor Chłap był cenionym ekspertem w dziedzinie patomorfologii, bioetyki i historii medycyny. Przez lata działał w wielu polskich i międzynarodowych towarzystwach naukowych, był członkiem Komitetu Patomorfologii PAN, Komisji Nauk Medycznych PAN, Papieskiej Akademii Pro Vita w Watykanie oraz Zespołu ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.

Za swoją działalność naukową i społeczną został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim (1978), Krzyżem Oficerskim (2004) i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2024), Krzyżem Wolności i Solidarności (2011) oraz Złotym Medalem Alberta Schweitzera.

Czytaj także: Trzy porażki z rzędu i dość. Hutnik zmienia trenera!

Ostatnie pożegnanie

Prof. Zbigniew Chłap pozostanie w pamięci jako wybitny lekarz, nauczyciel kilku pokoleń medyków, człowiek wielkiego serca i odwagi cywilnej, który całe życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi. Rodzinie, bliskim, współpracownikom i wszystkim, którym pomagał, składamy wyrazy współczucia.

Czytaj także: Eurowizja w Krakowie? Po co nam to święto kiczu? [OPINIA]

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Nas

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się portalem na temat Krakowa i Małopolski

Redakcja

Zobaczysz coś ciekawego, chcesz żebyśmy o tym napisali? Daj nam znać:

redakcja@kr24.pl

Chcesz zamieścić reklamę na naszym portalu? Napisz:

reklama@kr24.pl

Wydawcą portalu jest
Fundacja KR24.pl

Wpisana do rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0001110778