Na stanowisko nocnego burmistrza chętnych było wielu. We wtorek, 16 lipca prezydent Aleksander Miszalski ogłosił, że funkcję nocnego burmistrza Krakowa będzie pełnił Jacek Jordan.
Do konkursu na to stanowisko zgłosiło się 21 osób, z czego 12 zakwalifikowało się do testu wiedzy. W ostatnim etapie, czyli w rozmowach rozstrzygających wzięło udział 8 osób.
Kim jest nowo wybrany nocny burmistrz?
Jacek Jordan, nowo wybrany burmistrz nocny, to historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek po całej Europie. Dodatkowo posiada 18-letni staż pracy na rynku turystycznym: krakowskim, krajowym i międzynarodowym, dowódca patroli City Helpers, mieszkaniec Krakowa.
– Mówi się o tym, że Kraków będzie miał szeryfa. Proszę Państwa, od „szeryfowania” jest policja i straż miejska. Natomiast moim zadaniem, jako burmistrza nocnego, będzie rozmowa i negocjacje z trzema grupami interesariuszy: mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi i turystami. Każdy z nich musi zrozumieć, gdzie jest jego partykularny interes, a gdzie jest dobro miasta – powiedział nowo wybrany burmistrz nocny.
Za co będzie odpowiedzialny Jacek Jordan?
Burmistrz nocny będzie odpowiedzialny za wyznaczanie kierunków rozwoju oraz koordynację działań związanych z gospodarką nocy. Celem jego działań stanie się ochrona dziedzictwa kulturowego Krakowa oraz kształtowanie właściwych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i odwiedzającymi miasto.
Podczas spotkania z dziennikarzami, ale i okolicznymi mieszkańcami zaznaczył, że doskonale zna Kraków i problemy, które towarzyszą nocnemu życiu miasta, zwłaszcza nocą. Za największą bolączkę uznał hałas. Dodał również, że potrzebne jest znalezienie miejsca w centrum Krakowa, gdzie można uruchomić życie nocne i odciążyć Rynek. Ma już nawet na to pomysł.
Co trzeba było spełnić, aby zostać nocnym burmistrzem?
Wśród wymagań, jakie należało spełnić, znalazły się m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 4-letni staż pracy, w tym dwa lata w jednym z takich obszarów, jak: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość, turystyka.
Ze względu na specyfikę pracy, kandydat na burmistrza nocnego musiał wykazać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Oceniane były także m.in. przedstawiona koncepcja działań zespołu zadaniowego, Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, znajomość dokumentów strategicznych miasta, danych statystycznych, a także branż, które wchodzą w skład gospodarki nocy. Potrzebne było także minimum roczne doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zespołem.
Źródło: Kraków.pl