Lem powraca na Kliny. Otwarcie Filii „Kosmos” Biblioteki Kraków

AK
AK

Stanisław Lem – wizjoner, futurolog oraz najwybitniejszy twórca polskiej fantastyki naukowej – wciąż żyje w pamięci swoich sąsiadów z osiedla Kliny, na którym mieszkał przez niemal 50 lat. To właśnie jego twórczość stanowiła inspirację dla powstania nowej placówki Biblioteki Kraków przy ul. Borkowskiej 25. Od 16 kwietnia filia „Kosmos” jest dostępna dla wszystkich fanów science fiction i nie tylko.

Filia nr 58 już otwarta dla czytelników

Pomysł stworzenia nowej placówki Biblioteki Kraków ukształtował się już w 2023 roku, kiedy pojawiła się oferta zakupu lokalu po zlikwidowanym przedszkolu przy ul. Borkowskiej. Wkrótce potem Rada Miasta Krakowa zatwierdziła lokalizację dla nowej filii, a jesienią tego samego roku przekazała Bibliotece Kraków środki w wysokości ponad 2,1 mln zł na sfinalizowany jeszcze w grudniu zakup lokalu. W lutym 2024 roku Rada Miasta Krakowa dzięki poprawce do budżetu przyznała Bibliotece Kraków dodatkowe środki w kwocie 750 tys. zł na prace projektowe i adaptacyjne oraz na zakup wyposażenia do tworzonej w dzielnicy Kliny placówki.

To wspaniała wiadomość, że dzisiaj Kliny zyskują swoją własną cząstkę Biblioteki Kraków. To bardzo przyjazna przestrzeń dla dorosłych, jak i dziecięcych użytkowników – wygodnie usytuowana przy jednej z głównych ulic, a zarazem w miejscu cichym i spokojnym, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i całych rodzin – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia biblioteki prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Kosmos według mistrza polskiego science finction

Patronem filii „Kosmos” został Stanisław Lem – jeden z najsłynniejszych pisarzy związanych z Krakowem. Wystrój nowej biblioteki inspirowany jest literaturą science fiction, w szczególności zaś twórczością tego autora. Oprócz tego na miejscu będzie można obejrzeć kopię dyplomu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, który wręczono Lemowi na uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w marcu 1997 r.

W bibliotece przy ul. Borkowskiej 25 znajdują się wypożyczalnie dla dorosłych i młodszych czytelników (zaopatrzone w spory zbiór gier i komiksów), a także czytelnia, która jednocześnie będzie miejscem spotkań i zajęć warsztatowych. W lokalu urządzono również toaletę dla czytelników, przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz potrzeb najmłodszych czytelników.

Aleksandra Kubas

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *