Dokładnie 998 strażaków i strażaczek z blisko 200 jednostek OSP i PSP z całej Polski zdobyło szczyt Babią Górę w pełnym, ważącym około 20 kg umundurowaniu bojowym. To nie był zwykły rajd – to piąta edycja akcji „Strażak na szlaku”, której celem jest wsparcie osób chorych na nowotwory krwi i promocja dawstwa szpiku.
Co to za akcja? „Strażak na szlaku”
Akcja „Strażak na szlaku” to ogólnopolska inicjatywa, która od pięciu lat łączy środowisko strażackie wokół idei pomocy pacjentom walczącym z nowotworami układu krwiotwórczego. W tym roku na trasę wyruszyło niemal tysiąc druhów i druhen, by – pokonując własne słabości i górskie szlaki – pokazać, że razem można nie tylko zdobywać szczyty, ale i przenosić góry dla innych.
Czytaj także: Pomóżmy małej Poli ze Starej Wsi, która została sierotą
Wyprawa rozpoczęła się po godzinie 4:00 rano. Strażacy podzieleni na kilkanaście grup, pod opieką przewodników Babiogórskiego Parku Narodowego, ruszyli na ponad 10-kilometrową trasę. Po drodze, w schronisku PTTK Markowe Szczawiny na wysokości 1180 m n.p.m., prowadzona była akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Pierwsi uczestnicy dotarli na szczyt Babiej Góry około godziny 8:00.
Czytaj także: Wypadek spadochroniarza na lotnisku pod Krakowem. Spadł z dużej wysokości
Cel: wsparcie chorych i promocja dawstwa szpiku
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było: „Zostań potencjalnym dawcą szpiku!”. Strażacy chcieli zwrócić uwagę na to, jak trudna jest walka z chorobą nowotworową krwi, i zachęcić do rejestracji w bazie dawców. Dzięki ich wysiłkom, w ciągu ostatnich pięciu lat do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych dołączyło już ponad 6000 osób.
Czytaj także: Sprawdź liczbę nowych drzew w Krakowie. Ruszyła oficjalna strona miasta
W tym roku szczególne wsparcie płynęło do 8-miesięcznego Stasia, synka jednego z uczestników akcji, który zmaga się z rzadką białaczką i czeka na przeszczep szpiku. Strażacy podkreślali, że każdy może zostać bohaterem – wystarczy chęć pomocy i rejestracja jako potencjalny dawca.
Strażacy z całej Polski na jednym szlaku
W akcji wzięli udział przedstawiciele około 200 jednostek OSP i PSP z całego kraju. Wszyscy szli w pełnym umundurowaniu bojowym, niosąc nie tylko ciężar ekwipunku, ale i symboliczną misję wsparcia dla chorych. Pomimo zmęczenia, na szlaku panowała atmosfera jedności, wzruszenia i dumy z przynależności do strażackiej rodziny.
Czytaj także: Zaatakował pięć osób nożem. Prokuratura chce umorzyć postępowanie
Pięć lat, pięć szczytów, tysiące bohaterów
To już piąta edycja „Strażaka na szlaku”. W poprzednich latach strażacy zdobywali m.in. Świnicę, Rysy, Śnieżkę, a także podjęli próbę wejścia na Giewont. Łącznie w akcjach wzięło udział ponad 2300 osób, a każda kolejna edycja przyciąga coraz więcej uczestników i wspierających.
Jak możesz pomóc?
Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, nie trzeba być strażakiem ani zdobywać górskich szczytów. Wystarczy zarejestrować się w bazie dawców – to szybkie, bezbolesne i może uratować komuś życie. Każda zdrowa osoba w wieku 18–55 lat może dołączyć do grona potencjalnych bohaterów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!