100 tys. migrantów w Krakowie. Kim są, gdzie mieszkają, czym się zajmują?

FK
FK

W Krakowie mieszka ponad 100 tysięcy obcokrajowców. Kim są ludzie, którzy migrują do stolicy Małopolski?

Ponad 100 tysięcy cudzoziemców mieszka obecnie w Krakowie. Miasto stało się regionalnym centrum przyciągającym zarówno migrantów ekonomicznych, jak i przymusowych – wynika z najnowszego raportu Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji.

Według prof. Konrada Pędziwiatra, który kieruje pracami Obserwatorium, „migranci stanowią bardzo istotny element tkanki społecznej i ekonomicznej miasta”. Ekspert zauważa, że mieszkańcy często nie dostrzegają rzeczywistej skali zjawiska.

Ilu jest migrantów w Krakowie?

Dane pokazują, że na 100 tysięcy obcokrajowców składa się 73 tysiące migrantów ekonomicznych oraz 33,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Chociaż Ukraińcy dominują (37 tysięcy osób), ich udział w całej grupie pracujących cudzoziemców spadł o prawie 10 proc. w ciągu ostatnich czterech lat.

Kraków przyciąga coraz więcej przybyszów z Azji. Obok Białorusinów i Rosjan, dynamicznie rośnie liczba mieszkańców z Indii, Gruzji, Turcji oraz – co jest nowością – z Azerbejdżanu, Filipin i Uzbekistanu.

Gdzie mieszkają cudzoziemcy?

Stare Miasto oraz Grzegórzki mają najwyższy odsetek cudzoziemców – odpowiednio 21 proc. i 18 proc. populacji tych dzielnic. Popularne wśród imigrantów pozostają również Krowodrza i Podgórze.

-Migranci w Krakowie są z reguły osobami młodymi i lepiej wyedukowanymi niż ogół mieszkańców miasta – podkreśla prof. Pędziwiatr. Struktura płci różni się zależnie od kraju pochodzenia – wśród Rosjan dominują kobiety (52 proc.), podczas gdy w przypadku Uzbeków stanowią one jedynie 9 proc. grupy.

Gdzie pracują migranci?

Cudzoziemcy pracują głównie w sektorach informacji, komunikacji i usług administracyjnych. Rośnie także ich zatrudnienie w gastronomii i budownictwie.

-Zwiększa się liczba tych, którzy otwierają swoją własną działalność gospodarczą, wykazując się dużą przedsiębiorczością – zaznacza prof. Pędziwiatr – To bardzo duży wzrost w ostatnim roku, również wśród osób uchodźczych – dodaje.

Obecność imigrantów wzbogaca krakowski krajobraz kulturowy. Pojawiły się nowe restauracje etniczne oraz punkty usługowe. Ważnym miejscem spotkań i integracji stało się Centrum Wielokulturowe przy ul. Zabłocie 20.

System edukacji również odczuwa wpływ migracji – w krakowskich placówkach uczy się ponad 19 tysięcy dzieci cudzoziemców.

Pełny raport „Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie w 2024 roku” zostanie zaprezentowany w piątek, 7 marca.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *