Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie zmienia nazwę na Akademia Kultury Fizycznej.
Uczelnia z 75-letnią tradycją nie kształci już wyłącznie na kierunkach związanych z wychowaniem fizycznym. Zgodnie z zapisami Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, zmiany nazwy uczelni dokonuje się na drodze ustawy. “Zielone światło” dla tego działania dali właśnie parlamentarzyści.
Akademia ma 75-letnią tradycję
Jej rozwój przez ostatnie lata był bardzo intensywny, a zmiana nazwy uczelni jest efektem tego właśnie rozwoju, zarówno w działalności naukowej, jak i dydaktycznej. Dlatego o zmianę nazwy Uczelni wystąpił Rektor AWF Andrzej Klimek, a propozycję poparły organy kolegialne AWF, a następnie – Sejm RP, który przyjął propozycję 7 listopada (zmiana nastąpi od 20 grudnia).
Jak zaznacza Katarzyna Matusik-Lipiec (będąca sprawozdawcą Komisji Edukacji i Nauki do projektu ustawy, obecna nazwa pochodzi z okresu, gdy w uczelni prowadzone było kształcenie jedynie na kierunkach związanych z wychowaniem fizycznym. Teraz krakowska Akademia prowadzi studia na kierunkach, które mieszczą się w szeroko rozumianej kulturze fizycznej.
– Nowa nazwa bardziej precyzyjnie będzie odzwierciedlać aktualną działalność dydaktyczną i naukową uczelni. Wierzę, że będzie też impulsem do dalszego rozwoju oferty, z której chętnie korzystają mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, Małopolski, a także innych regionów Polski – zaznacza posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec.
14 kierunków kształcenia
Aktualnie Akademia prowadzi studia na 14 kierunkach, które mieszczą się w szerzej rozumianej kulturze fizycznej. Są to m.in. fizjoterapia, terapia zajęciowa, turystyka i rekreacja, turystyka na terenach górskich. Tylko trzy ze wszystkich kierunków dotyczą wychowania fizycznego. Zmiana nazwy uczelni pozwoli jej na promocję Akademii jako ośrodka, który w nowoczesny sposób stawia na rozwój psychofizyczny człowieka i kulturę fizyczną.