Trwa paraliż systemu biletowego MPK. W jaki sposób powinny zachować się teraz osoby, które posiadają bilet okresowy lub korzystają ze zniżek albo darmowych przejazdów? A czy wasze dane są bezpieczne?
Sprawą ataku hakerskiego na MPK zajął się portal Niebezpiecznik.
Jakie dane wykradli hakerzy z systemu MPK?
Według tego portalu, autorzy ataku zdobyli wszystkie dane osobowego użytkowników systemu w tym:
- dane osobowe
- dane kontaktowe
- PESEL
- zdjęcie
- hasło do konta
″Na podstawie powyższych danych nie da się wyłudzić kredytu, więc spokojnie – zwłaszcza, że nie to jest celem atakujących. Natomiast jeśli gdzieś mieliście takie samo lub podobne hasło, to należy je zmienić już teraz″ – radzą.
Ale to nie wszystko
″W najlepszym przypadku dane zostały zaszyfrowane i zostaną odtworzone z kopii bezpieczeństwa, co zajmie trochę czasu. W najgorszym – i ten obstawiamy – co najmniej część danych MPK została wykradziona i jeśli MPK nie wpłaci okupu, dane mieszkańców Krakowa zostaną przez włamywaczy upublicznione″ – czytamy dalej.
Co z biletami okresowymi? Poradnik
Dziś magistrat radzi, jak zachować się w przypadku posiadania biletów okresowych.
Właśnie skończył Ci się bilet? Jeżeli jesteś posiadaczem Karty Krakowskiej ze statusem na tzw. plastiku, to bilet możesz możesz nadal kupić bez problemu w automatach stacjonarnych.
Posiadasz bilet w aplikacji? Jeżeli masz już zakupiony i aktywny bilet, wystarczy, że będziesz podróżować komunikacją miejską wraz z potwierdzeniem zakupu tego biletu. Takim potwierdzeniem może być pokazanie maila, którego otrzymałeś podczas zakupu biletu lub płatność z aplikacji bankowej (która nie jest usuwane).
Bilety socjalne i aktywizujące – podczas kontroli pasażer powinien okazać zaświadczenie z MOPS dla biletu socjalnego lub zaświadczenie z Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego.