Prace nad budową Ośrodka Ruczaj, filii Centrum Kultury Podgórza, który będzie pełnił rolę dzielnicowego domu kultury idą w zawrotnym tempie. Prace mają zakończyć się w połowie przyszłego roku. Jak będzie wyglądał nowy dom kultury?
Aktualnie wykonawca zintensyfikował roboty w zakresie montażu stolarki okiennej. Budynek jest w 70 proc. zamknięty – wstawiono okna wraz ze szkleniem. Trwają prace wykończeniowe przy izolacji stropodachu.
Roboty wewnątrz budynku
Roboty prowadzone są wewnątrz budynku: wykonano konstrukcje stalowe w zakresie kładki nad widownią, konstrukcje dla technologii scenicznej na widowni, a także instalacje sanitarne i wentylacyjne w podziemiu oraz na wszystkich kondygnacjach. Zakończono roboty murarskie, trwają prace tynkarskie, a także malarskie w zakresie wykończenia pomieszczeń technicznych.
Na kolejne miesiące zaplanowano kontynuację robót instalacyjnych oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zakończy się też wykonywanie pokrycia dachowego i prac tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz budynku. Rozpocznie się za to montaż konstrukcji pod najbardziej charakterystyczny element budynku, czyli kolorowe światłołamacze na elewacji. Wykonawca zapowiada też kontynuacje prac wykończeniowych wewnątrz, m.in. wylewki, ścianki działowe i malowanie pomieszczeń.
Co znajdziemy w środku budynku?
Ośrodek Ruczaj będzie filią Centrum Kultury Podgórza. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne, a także dwie podziemne. W części wejściowej budynku zaprojektowano reprezentatywną spiralną klatkę schodową i recepcję. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami. Dodatkowo pojawi się scena z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.
Zobacz
Podstawową funkcją placówki będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej, a także promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Dodatkowo jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych.
Nowoczesna i funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń pozwoli na stworzenie kompleksowej i różnorodnej oferty kulturalno-edukacyjnej dla wszystkich grup wiekowych – od najmłodszych z opiekunami, po seniorów. W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.
fot. /Kraków.pl/
Źródło: Kraków.pl