Filharmonia Krakowska zmieni nazwę? Wszystko zależy od miejsca nowej siedziby

KS
KS
Filharmonia Krakowska

Filharmonia Krakowska może zmienić nazwę na Filharmonię Małopolską. Wszystko zależy od miejsca, w którym powstanie nowa siedziba instytucji. Odpowiedzialny za to zadanie jest powołany zespół ds. powstania nowej siedziby dla krakowskiej filharmonii im. Karola Szymanowskiego. 

Jak informuje PAP, zmiana nazwy Filharmonii Krakowskiej na Małopolską zależy od miejsca, w którym powstanie nowa siedziba instytucji. W Polsce występują już takie instytucje, które nazwą nawiązują do większego regionu niż tylko miasto, chodzi o np. filharmonie: Śląską, Dolnośląska czy Świętokrzyską. 

Na przewodniczącą nowo powołanego zespołu wybrano członek zarządu województwa Iwonę Gibas. W skład gremium wchodzą m.in. radni województwa, w tym była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, pracownicy urzędu marszałkowskiego czy dyrektor krakowskiej filharmonii Mateusz Prendota. 

Przełomowy moment

Zdaniem marszałka Małopolski Łukasza Smółki powołanie zespołu jest przełomowym momentem dla powstania nowej siedziby Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.  

Pierwszym zadaniem nowo powołanego zespołu jest znalezienie nowej lokalizacji dla filharmonii. Jak poinformował marszałek, najpierw brane będą pod uwagę nieruchomości należące do województwa, np. okolice ronda Grzegórzeckiego. Jeżeli nie znajdzie się miejsca w Krakowie to siedziba może powstać poza miastem. 

Rozpoczęcie budowy nowej siedziby filharmonii należy do inwestycji strategicznych województwa. Marszałek chce, aby w budżecie na 2025 r. znalazły się fundusze na inwestycję. Szacowany koszt budowy siedziby to 400 mln zł. 

Powody zmiany siedziby

Filharmonia Krakowska od 1945 r. mieści się na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego w ścisłym centrum Krakowa. Budynek wynajmowany jest od archidiecezji krakowskiej, a czynsz wynosi 15 tys. złotych. 

Zmiana lokalizacji Filharmonii Krakowskiej jest podyktowana brakiem praw własnościowych do obecnie zajmowanej nieruchomości, ale przede wszystkim, dlatego aby jakość dźwięku podczas koncertów była lepsza niż w obecnym gmachu, który nie był budowany z przeznaczeniem na filharmonię.  

Źródło: PAP

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *