Tramwaj do Mistrzejowic i kolejne utrudnienia. Mieszkańców Krakowa czekają spore zmiany

KS
KS
tramwaj do Mistrzejowic

Budowa inwestycji “Tramwaj do Mistrzejowic” jest na zaawansowanym etapie. Mieszkańców Krakowa czekają w okresie wakacyjnym kolejne utrudnienia w ruchu i komunikacji miejskiej. Postęp robót wraz przedstawicielami partnera prywatnego sprawdził prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. 

Wykop tunelu 

Trwają prace przy wykopie tunelu (wykop podstropowy) dla stacji „Rondo Polsadu”. Dzięki tym pracom tworzy się przestrzeń docelowego tunelu. W tym miejscu pasażerowie komunikacji miejskiej będą poruszać się w tunelu, na głębokości 12 m poniżej dzisiejszej jezdni. 

Wykopy podstropowe są zabezpieczane obudową ze ścian szczelinowych, co zapewnia stabilność i bezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i dla otaczających budynków. Ta metoda pozwala na dużo szybsze niż w przypadku wykopu otwartego przywrócenie nawierzchni ulic i kontynuację ruchu. Jest ona również tańsza, bardziej ekonomiczna. 

Prace przy pętli Mistrzejowice 

Postęp prac nad realizacją najdalszego odcinka linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (KST IV) obejmuje wykopy w okolicach pętli „Mistrzejowice” przy ul. Kazimierza Jancarza. Dodatkowo, kontynuowane były roboty związane z drenażem i podbudową torowiska wzdłuż ul. Bohomolca. To przygotowania do czasowego wstrzymania ruchu tramwajowego na pętli w sezonie wakacyjnym. 

Liczne przebudowy sieci podziemnych

Roboty budowlane trwają na wszystkich odcinkach placu budowy. Trwają ostatnie prace przy przebudowie Sudołu Dominikańskiego – powstało już ponad 300 metrów nowego kanału. Przed nami ostatnie kilkadziesiąt metrów do zakończenia prac – całkowita długość przebudowywanego kanału wyniesie 388,65 m, a wraz z komorami ok. 400 m. 

Zakończono wykonywanie ścian szczelinowych podziemnej stacji „Rondo Młyńskie”, etap z komorą rozjazdu dla kolejnych etapów KST i wyjście W6. Dodatkowo prowadzono prace zbrojarskie płyty stropowej górnej wyjścia W1 dla stacji „Rondo Polsadu”. 

Ponadto trwa liczna przebudowa sieci podziemnych, przełożono już cześć magistrali ciepłowniczej, wodnej oraz położono kilometry nowej infrastruktury teletechnicznej, gazowej, energetycznej. 

Utrudnienia w okresie wakacyjnym

Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się przebudowa pętli tramwajowej Mistrzejowice. Projekt zakłada zmianę geometrii pętli. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień, a uruchomienie pętli zależy od uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych. 

Trwają przygotowania do wdrożenia czasowej organizacji ruchu etap III wzdłuż ul. Meissnera. Na przełomie lipca i sierpnia nastąpi kilkumiesięczne zamknięcie zachodniej jezdni od ul. Meissnera na odcinku od ul. Chałupnika do ul. Ślicznej. W tym czasie zachodnia część ul. Meissnera zostanie wykonana już w docelowym kształcie wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. 

Kontynuowane będą prace archeologiczne oraz wykonanie prac odkrywkowych w związku z odnalezieniemlezieniem reliktu koszarów przy ul. Dobrego Pasterza należących do dawnego zespołu „Infanterie Barackenlager 100 p. p. – Koszarów Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza”. 

fot. /Kraków.pl/

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *