II tura wyborów. Najważniejsze informacje

M N
M N

Stało się to, czego wszyscy się spodziewali. Będziemy mieli drugą turę wyborów prezydenckich. O zwycięstwo powalczą Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich w Krakowie.

Lokale wyborcze – tak jak miało to miejsce w pierwszej turze – będą czynne w godzinach 7.00–21.00.

Czytaj także: Eurowizja w Krakowie? Po co nam to święto kiczu?

Kto może głosować?

Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu
  • nie jest ubezwłasnowolniony
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Co zrobić, aby móc zagłosować w wyborach w Krakowie?

Twoim podstawowym miejscem głosowania jest komisja wyborcza właściwa dla Twojego adresu zamieszkania widniejącego w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Czytaj także: Rekordowa frekwencja w wyborach prezydenckich 2025. Jak głosowała Małopolska?

Jeśli chcesz zagłosować w Krakowie, lecz w Centralnym Rejestrze Wyborców Twój adres zamieszkania jest poza Krakowem (lub chcesz głosować w innym miejscu w Krakowie albo w CRW nie masz wskazanego adresu zamieszkania), możesz skorzystać z trzech opcji:

  • zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenta RP
  • głosowanie w dowolnej komisji wyborczej na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania pobranego z dowolnego urzędu gminy
  • zmiana stałego obwodu głosowania (dotyczy osób, które stale zamieszkują w Krakowie).

Zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenta RP

Jeśli wiesz już pod jakim adresem będziesz przebywał podczas II tury wyborów prezydenta RP, w okresie do 29 maja możesz złożyć do właściwego dla tego adresu urzędu gminy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Zostaniesz wówczas ujęty w spisie wyborców komisji właściwej dla adresu wskazanego we wniosku.

Czytaj także: W Krakowie wygrał Trzaskowski, w Małopolsce Nawrocki. To oni walczą o prezydenturę.

Możesz skorzystać z usługi elektronicznej lub – w przypadku głosowania w Krakowie – złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Krakowa we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30 w poniższych lokalizacjach:

  • adresy w dzielnicach od I do VII – al. Powstania Warszawskiego10
  • adresy w dzielnicach od VIII do XIII – ul. Wielicka 28a
  • adresy w dzielnicach od XIV do XVIII – os. Zgody 2.

Zmiana miejsca głosowania dokonana przed I turą obowiązuje także na II turę głosowania. Zmienić miejsce głosowania możesz wielokrotnie – także między I, a II turą.

Głosowanie z zaświadczeniem o prawie do głosowania

Jeśli nie wiesz jeszcze, w której komisji wyborczej w dniu wyborów będziesz chciał zagłosować, możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możesz zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą.

Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać do 29 maja w dowolnym urzędzie gminy w Polsce.

Zgodnie z kodeksem wyborczym wniosek musisz złożyć w formie papierowej, po opatrzeniu go własnoręcznym podpisem. Wnioski składane drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

W Krakowie wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania są przyjmowane we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30 w poniższych lokalizacjach:

  • al. Powstania Warszawskiego 10
  • ul. Wielicka 28a
  • os. Zgody 2.

Zaświadczenie w Twoim imieniu może odebrać osoba upoważniona. W takim przypadku wypełnij formularz, w którym wskażesz swojego pełnomocnika i podpisz wniosek własnoręcznie.

Zmiana stałego obwodu głosowania („na stałe”)

Jeśli mieszkasz na stałe w Krakowie, lecz Twój adres zamieszkania nie jest odzwierciedlony w Centralnym Rejestrze Wyborców – możesz złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniasz warunki):

  • zameldowanie na pobyt stały (w urzędzie lub online)
  • ujęcie w stałym obwodzie głosowania (w urzędzie lub online – pamiętaj, aby dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem wraz z UPO).

Czytaj także: Książulo odwiedził najgorzej ocenianą restaurację w Krakowie. Jakie wnioski po wizycie u Noworolskiego? [FILM]

Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00 (wnioski meldunkowe) lub 7.40–15.30 (wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania):

  • dla mieszkańców dzielnic I–VII: al. Powstania Warszawskiego 10
  • dla mieszkańców dzielnic VIII–XIII: ul. Wielicka 28a
  • dla mieszkańców dzielnic XIV–XVIII: os. Zgody 2.

Aby mieć pewność, że wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania zostanie rozpatrzony przed dniem głosowania, należy złożyć go najpóźniej 23 maja papierowo w urzędzie lub złożyć go do 25 maja drogą elektroniczną. Urząd ma bowiem pięć dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.

Gdzie głosować?

Adres swojej komisji wyborczej sprawdzisz w usłudze Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, mających trudności w poruszaniu się:

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy są przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami pod numerami telefonów 12 323 32 40 oraz 12 616 50 76.

Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych.

Czytaj także: Tak przebiegały wybory prezydenckie 2025 w Małopolsce. Wysoka frekwencja, wybory bez większych incydentów.

Uwaga! W ramach transportu do lokali wyborczych nie są realizowane dowozy osób obłożnie chorych, leżących, wymagających transportu sanitarnego. Takie osoby powinny rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.

Źródło: Krakow.pl

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Nas

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się portalem na temat Krakowa i Małopolski

Redakcja

Zobaczysz coś ciekawego, chcesz żebyśmy o tym napisali? Daj nam znać:

redakcja@kr24.pl

Chcesz zamieścić reklamę na naszym portalu? Napisz:

reklama@kr24.pl

Wydawcą portalu jest
Fundacja KR24.pl

Wpisana do rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS: 0001110778