Sezon w Przylasku Rusiecki rozpoczyna się 1 czerwca w sobotę. Jest to idealny moment by zabrać dziecko na kąpielisko w jego święto. Miasto zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu i przypomina o zasadach bezpiecznego odpoczynku nad wodą.
Należy pływać w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników, przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do poleceń obsługi obiektu. Zachowanie zasad bezpieczeństwa pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Urzędnicy informują, że aktualnie trwają prace związane z awarią w budynku socjalnym. Zapewniono zastępcze sanitariaty przed budynkiem. Dostępne są również zewnętrzne natryski.
Oznaczenia na kąpielisku:
- biała flaga – kąpiel dozwolona
- czerwona flaga – kąpiel zabroniona
- brak flagi – nie ma dyżuru ratowników
Bądź rozsądny wchodząc do wody
Nie spuszczaj z oka dzieci na kąpieliskach, nawet jeśli umieją pływać. Pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, stanowi poważne zagrożenie.
Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, szczególnie jeśli nie wiesz, jaka jest głębokość wody i co znajduje się na dnie.
Nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu. Unikaj pływania po posiłku, czy opalaniu.
Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
Unikaj oddalania się od brzegu lub samotnego pływania. Najlepiej mieć koło siebie osobę asekurującą, która zna gest oznaczający prośbę o pomoc.
Należy unikać wchodzenia do wody po zmroku. Brak widoczności utrudnia ocenę odległości oraz uniemożliwia skuteczną akcję ratowniczą.
Pomoc na kąpielisku
Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Podaj swoje nazwisko. Nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym. Zawsze możesz wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112.
Tak dorośli jak i dzieci powinni przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Szybka reakcja może uratować życie nie tylko nad wodą.
Źródło: Kraków.pl