Koniec z kilkumiesięcznym strajkiem w Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej w Krakowie. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego i przedstawiciele “Akademii dla Palestyny” doszli do porozumienia.
W poniedziałek, 30 września, w Collegium Novum rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak oraz przedstawiciele reprezentujący „Akademię dla Palestyny” podpisali protokół, na mocy którego protestujący zobowiązali się do bezzwłocznego opuszczenia sali nr 79 oraz zakończenia do 15 października 2024 r strajku na terenie Collegium Broscianum przy ulicy Grodzkiej 52 w Krakowie.
Uniwersytet Jagielloński do końca października powoła nowy zespół uwzględniający udział osób reprezentujących studentów UJ zrzeszonych w „Akademii dla Palestyny” (spośród członków społeczności akademickiej UJ), którego celem i wynikiem prac będzie ocena współprac z izraelskimi ośrodkami akademickimi pod względem ich zaangażowania w okupację i wspieranie łamania praw człowieka.
Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Zespołu Roboczego ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami, Uniwersytet Jagielloński podejmie starania mające na celu unikanie współpracy w dziedzinach badań, które mogą zostać wykorzystane do rozwoju potencjału militarnego Izraela lub praktyk łamiących prawa człowieka.
Kilkumiesięczny protest
W trakcie protestu trwającego w okresie od maja do połowy października 2024 roku protestujący domagali się od władz UJ stanowczego potępienia działań zbrojnych Izraela w Strefie Gazy, a także zerwania kontaktów (współpracy) z tym państwem. Władze UJ podjęły wiele starań, by spełnić postulaty i możliwie najszybciej zakończyć strajk.
Już 17 maja opublikowano stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast 26 czerwca Senat UJ podjął uchwałę ws. działań wojennych w Strefie Gazy. Powołano Zespół roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami, który opracował raport, w którym przedstawione zostały informacje dotyczące współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego z organizacjami z Izraela. Zorganizowano ogólnouniwersytecką debatę z aktywnym udziałem także przedstawicieli „Akademii dla Palestyny”. Odbyło się również spotkanie Rektora z osobami odpowiedzialnymi za współprace opisane w raporcie, gdzie ponownie omawiano temat badań naukowych oraz udział badaczy z UJ.
Źródło: Uniwersytet jagielloński