Szopki krakowskie to jedna z najbardziej wyjątkowych tradycji świąt bożego narodzenia. Na Rynku Głównym co roku pojawia się masa pięknych budowli, które nawiązują do architektury i tradycji Krakowa.
Jeszcze do 3 grudnia trwają zapisy do 82. edycji konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. Prace zostaną zaprezentowane publiczności dwa dni później, 5 grudnia, na Rynku Głównym.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, a także nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Piękne szopki na pomniku Adama Mickiewicza
Co roku w pierwszy czwartek grudnia, w tym roku 5 grudnia, szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10:00 do 12:00.
Po hejnale krakowskim o godz. 12:00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku Głównego prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Poprowadzi on na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek, a także szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do pałacu Krzysztofory. To tam zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, a także plastyków.
Ogłoszenie laureatów nastąpi 8 grudnia, natomiast od 9 grudnia prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.
Źródło: Kraków.pl