Remont Kossakówki powoli zmierza do końca. Efekty prac widoczne są na pierwszy rzut oka. Wkrótce budynek znów będzie mógł służyć mieszkańcom i mieszkankom Krakowa.
Remont Kossakówki rozpoczął się po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą w październiku 2023 roku. Obecnie prace są na zaawansowanym etapie.
Czytaj także: Planował zabójstwo na krakowskim lekarzu. Powodem złe leczenie dziecka
Zmienia się wnętrze budynku
Zobacz
Teraz trwają roboty wewnątrz budynku, obejmujące montaż sufitów podwieszanych, instalacji grzewczo-chłodzących, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i przeciwpożarowych, a także prace konserwatorskie, w tym renowację drewnianych elementów, sztukaterii, figur i dekoracji.
Czytaj także: Chajzer otwiera kebaba pod Galerią Kazimierz. A oceny spadają… [ZDJĘCIA]
– Lada moment z pracowni konserwatorskich powrócą zabytkowe schody drewniane, drzwi oraz figura Matki Boskiej z ogrodu. Wkrótce pojawi się także platforma dla osób niepełnosprawnych w przygotowanym już szybie windowym. Zamontowano już wszystkie zabytkowe okna – zarówno te, które udało się uratować, jaki i te, które odtworzyli konserwatorzy – podkreśla Adrian Kowalski, koordynator inwestycji z ramienia MOCAK-u.
Czytaj także: Niebezpieczne skrzyżowanie w Nowej Hucie otrzyma znaki STOP
Budynek coraz bardziej przypomina ten, który znamy z fotografii. Adrian Kowalski dodaje, że odsłonięto już elewację, ale czekają ich jeszcze poprawki malarskie, ale można już zobaczyć detal architektoniczny oraz kolorystykę wybraną decyzją służ konserwatorskich, na podstawie materiałów historycznych, w tym odnalezionego obrazu niemieckiego pejzażysty Ludwiga Bollera z pierwszej połowy lat 90. XIX wieku ze zbiorów prywatnych w Warszawie.
Zakończenie prac jeszcze w tym roku
Jeszcze w czerwcu rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu, nasadzeniami roślin i aranżacją ogrodu. Zakończenie wszystkich robót planowane jest na koniec tego roku, a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przewidziane na koniec pierwszego kwartału 2026 roku.
Już wkrótce Kossakówka będzie mogła znów służyć mieszkańcom Krakowa i odwiedzającym miasto, a dziedzictwo artystycznej rodziny Kossaków, zostanie należycie uhonorowane.
Czytaj także: TOPR z nową siedzibą w Zakopanem. Gdzie i kiedy powstanie?
Źródło: Kraków.pl