Poznaliśmy wyniki 11. edycji budżetu obywatelskiego. W sumie mieszkańcy wybrali do realizacji 163 projekty, w tym 10 ogólnomiejskich i 153 dzielnicowe, o łącznej wartości 46 mln zł. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów.
Gołębie kontra mieszkańcy
Ciekawym projektem dzielnicowym, który wybrano do zrealizowania jest “Gołębie, a mieszkańcy Starego Miasta-konflikt do rozwiązania”. Koszt realizacji wyniesie 65 tys. złotych.
“Są miejsca w Krakowie, gdzie gołębi jest za dużo. W rynku ciężko znaleźć nieubrudzoną ławkę, zabytki są niszczone, a mieszkańcy wyładowują swoją frustrację na ptakach, które są objęte ochroną, często dopuszczając się przestępstw” – czytamy w opisie projektu.
W pierwszej kolejności skupienie pójdzie na wykonanie inwentaryzacji mającej na celu określenie miejsc bytowania gołębia miejskiego.
Zainstalowane ma zostać 120 siodełek dla gołębi w 4 lokalizacjach miasta zamontowanych na ścianach bloków, w których populacja gołębi wyjątkowo doskwiera mieszkańcom. W momencie wygospodarowania miejsca na siedziska zewnętrzne, gołębie przestają szukać miejsca dla siebie na parapetach i balkonach.
Ma powstać około 10 półek zewnętrznych, zamontowanych na przykład na dachu KS Korona (wnioskodawca wytypuje wstępne lokalizacje na budynkach użyteczności publicznej oraz uzyska niezbędne pozwolenia konserwatorskie). Popularne ostatnio staje się stawianie uli na dachach biurowców, to samo można zrobić z gołębnikiem, w którym, we współpracy z weterynarzami, będzie można przeprowadzić odpowiednie badania liczebności, najpopularniejszych chorób, częstotliwości rozrodu gołębi.
Wydzielone zostaną miejsca karmienia gołębi w okolicy półek i siodełek, by spowodować stałą zmianę zwyczajów przyjaciół gołębi, zmniejszyć zanieczyszczenie w miejscach gdzie gołębie są najbardziej uciążliwe oraz ukształtować nowe przyzwyczajenia ptaków.
Darmowy basen dla seniorów
Kolejnym przykładem zwycięskiego projektu dzielnicowego jest “Bezpłatny basen dla seniorów”. Kwota potrzebna do zrealizowania pomysłu to blisko 12 tys. złotych.
Projekt przewiduje bezpłatne wejścia na basen Com Com Zone Prokocim dla Seniorów w wieku co najmniej 60 lat.
Uczestnicy projektu będą mieli możliwość skorzystania za darmo z pływalni na os. Nowy Prokocim. Korzystanie z basenu poprawi ich samopoczucie, korzystnie wpłynie na rozwój ich kondycji, pozwoli efektywnie spędzić czas wolny. Jego realizacja wpłynie na podniesienie poziomu zdrowia wymienionej grupy wiekowej.
Liczba miejsc w projekcie będzie ograniczona – do wysokości wnioskowanej w ramach niniejszego projektu. Projekt realizowany bez zapisów. O udziale w projekcie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Każdemu uczestnikowi projektu będzie przysługiwać jednorazowo, bezpłatne wejście mieszczące się w czasie jednej godziny (60 min).
Rowerowe miasteczko dla najmłodszych
Znalazło się też coś dla najmłodszych. Zwycięskim projektem dzielnicowym zostało Miasteczko Rowerowe „Roverove Love”. Koszt realizacji wynosi 163 tys. złotych.
Na istniejącym placu betonowym na terenie przyszkolnym o wymiarach 25×25 m należy wymienić nawierzchnię asfaltową i stworzyć miasteczko rowerowe.
W skład miasteczka ruchu drogowego miałyby wejść ścieżki rowerowe imitujące drogi z oznaczeniami zarówno poziomymi jak i pionowym w postaci mniejszych niż obowiązujące, znakami drogowymi mobilnymi i montowanymi na stałe. Układ dróg zawierałby skrzyżowania oraz prawoskręty i lewoskręty. Wjazd na układ dróg poprzedzony byłby utwardzonym placem towarzyszącym wyposażonym w samoobsługową stację serwisowania rowerów, ławki dla osób towarzyszących, pojemniki na odpady, oraz elementy zabezpieczające.
Celem projektu jest umożliwienie dzieciom przekazania zasad ruchu drogowego w sposób przystępny i oddający rzeczywiste uwarunkowania drogowe. Pod okiem rodziców, bądź nauczycieli, dzieci miałyby możliwość poznania i wykorzystania nabytej wiedzy poprzez praktyczne ćwiczenia i zabawę.