Fatalna sytuacja finansowa ma miejsce w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Placówka zadłużona jest na kwotę 132 mln złotych.
Dług był jednym z powodów, dlaczego nie powstanie lądowisko na dachu szpitala im. Gabriela Narutowicza. Szacunkowy koszt budowy obiektu wynosił 76 mln zł.
– Dzisiaj zleciłem kontrolę. To po tym, co wyniknęło na komisji zdrowia. Lądowiska nie będzie. Musimy oszczędzać na różnych zadaniach. Sytuacja finansowa szpitala Narutowicza jest fatalna. Będziemy analizować sprawę, sprawdzać co się tam wydarzyło – poinformował w środę Aleksander Miszalski.
Poważny problem krakowskiego szpitala
Informacja na temat działalności szpitala, a także omówienie jego aktualnych problemów i potrzeb było najważniejszym punktem obrad Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej. Radni poprosili dyrekcję szpitala, a także Zastępcę Prezydenta Miasta Stanisława Kracika o przedstawienie możliwie najpełniejszego aktualnego obrazu sytuacji finansowej placówki oraz działań naprawczych, które już wdraża albo ma w planie podjąć zarząd szpitala.
– Ponieważ jest to szpital miejski, to funkcje nadzoru właścicielskiego muszą być realnie prowadzone, a szpital nie może generować strat – wyjaśnił Prezydent Kracik.
Stanisław Kracik przedstawił radnym kilka pierwszych działań, które podjęła dyrekcja placówki. Po pierwsze jest to podniesienie stawek ok. 15 podmiotom za wynajem obiektów należących do szpitala, założenie subliczników, a także umowa na korzystanie przez Szpital z lądowiska dla helikopterów, znajdującego się na terenie położonego nieopodal Szpitala im. Jana Pawła II. Wspomniana umowa ma odciążyć Szpital z ogromnych wydatków związanych z budową lądowiska, a jednocześnie nie zamyka drogi do budowania oddziału SOR.
Ogromne zadłużenie
Na chwilę obecną zadłużenie szpitala wynosi ok 132 mln zł, w tym wymagalnych jest ok 50 mln. Szpital obecnie prowadzi reorganizację. Zatrudnił 121 nowych pracowników na etaty, a 66 na umowy cywilno-prawne, pozyskuje wybitnych specjalistów i konsultantów. Dodatkowo nawiązał współpracę z Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, a także planuje rozwój w kierunku onkologii.
Dyrektor Mariola Marchewka zapewniła, że zespół szpitala jest bardzo zmotywowany, żeby instytucja mogła wyjść z problemów, jednak bardzo prosi Komisję Zdrowia i Uzdrowiskową o podjęcie działań dotyczących pomocy w spłacaniu obecnych dłużników. Stanisław Kracik podkreślił z kolei, że najważniejszym zadaniem szpitala jest obecnie zwiększenie przychodów, a także zapewnienie opieki pacjentom na najwyższym możliwym poziomie.
Źródło: Kraków.pl