Mamy medal po 48 latach. Srebro igrzysk olimpijskich dla reprezentacji Polski

FK
FK
Marcin Janusz i Nikola Grbić

Biało-czerwoni przegrali finał z Francją. Ale zdobyli pierwszy medal igrzysk olimpijskich od 48 lat.

Reprezentacja Francji obroniła tytuł mistrzów olimpijskich, pokonując Polskę. Biało-czerwoni, którzy w drodze do finału stoczyli epicki bój z Amerykanami, wygrywając 3:2, nie zdołali przeciwstawić się gospodarzom turnieju. Francuzi, pewni zwycięzcy półfinałowego starcia z Włochami (3:0), od początku narzucili swój rytm gry.

Srebro dla reprezentacji Polski

Pierwsza partia pokazała siłę francuskiego zespołu. Earvin Ngapeth popisał się serią zagrywek, które wyprowadziły jego drużynę na prowadzenie. Polacy, mimo prób odrabiania strat, nie byli w stanie zagrozić rywalom.

W drugim secie Polacy rozpoczęli obiecująco, lecz szybko stracili inicjatywę. Francuzi, wspierani przez żywiołowych kibiców, skutecznie blokowali polskie ataki i wykorzystywali kontry.

Ostatnia odsłona przyniosła najwięcej emocji. Polacy, walcząc o przedłużenie meczu, prowadzili 16:14. Jednak Francuzi, pokazując klasę mistrzów, odwrócili losy seta i przypieczętowali zwycięstwo.

Dla Polski srebrny medal to przełamanie 48-letniej „klątwy” – ostatni olimpijski krążek siatkarze zdobyli w 1976 roku w Montrealu. Francuzi natomiast potwierdzili swoją dominację, zdobywając drugie z rzędu złoto olimpijskie.

Francja – Polska 3:0 (25:19, 25:20, 25:23).

Polska: Marcin Janusz, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek, Norbert Huber, Tomasz Fornal, Paweł Zatorski (L) oraz Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz

Francja: Barthélémy Chinenyeze, Jean Patry, Earvin Ngapeth, Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot, Jenia Grebennikov (libero) oraz Yacine Louati, Benjamin Toniutti