Po piątkowych zmaganiach w 42. PZLA Mistrzostwach Polski U23, które rozgrywano na obiekcie Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie, fani lekkoatletyki mogli być w pełni zadowoleni, zarówno z poziomu rywalizacji, jak i z emocji w walce o medale. Nie inaczej było w sobotę. Po złoto sięgnęli m.in. Igor Bogaczyński na 200 m i Filip Rak na 1500 m, dzięki czemu zawody kończą z mistrzowskim dubletem.
Drugi dzień 42. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Krakowie rozpoczął się od konkursu dyskoboli. Spore apetyty na drugie złoto podczas tej imprezy miał złoty medalista w pchnięciu kulą Damian Rodziak, który legitymował się najlepszą „życiówką” w całej stawce. Jednak zawodnik LUKS Orkan Września musiał uznać wyższość Wojciecha Lewkowicza z MKL Szczecin, który w swojej najlepszej próbie osiągnął 56,71 m.
Centymetry zdecydowały o złocie
Sobotnie wczesne południe upływało w Krakowie pod znakiem konkurencji technicznych, które opanowały stadion Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha. W niezwykle wyrównanej rywalizacji dyskobolek triumfowała Joanna Marszelewska z Juranda Szczytno, która w swojej najlepszej próbie osiągnęła 47,61 m i o zaledwie 3 cm wyprzedziła Aleksandrę Torończak z MKS Agros Chełm. Jeszcze mniejsza różnica była w zmaganiach skoku w dal mężczyzn, gdzie Dawid Robakowski z AZS AWF Warszawa wygrał z wynikiem 7,51 m, pokonując Jakuba Ptasiewicza z MKS Bank PS Płońsk o zaledwie 2 cm. W konkursie skoku wzwyż trzy zawodniczki pokonały 1,79 m, a o złotym medalu zdecydowały strącenia na wcześniejszych wysokościach. W tej konkurencji po złoto sięgnęła Anna Gałka ze Śląska Wrocław.
Pierwszymi konkurencjami biegowymi drugiego dnia mistrzostw były biegi na 200 m mężczyzn. Jako piersi na bieżni zameldowali się panowie, wśród których triumfował Igor Bogaczyński, dokładając drugie złoto do swojej kolekcji, ponieważ wcześniej zwyciężył w biegu na 100 m. Z kolei u pań po niesamowitej walce na ostatnich metra wygrała, ku uciesze miejscowej publiczności, zawodniczka AZS AKF Kraków Alicja Sielska, wetując sobie niepowodzenie w biegu na 100 m przez płotki.
Po biegach na 200 metrów na stadionie pojawili się płotkarze i płotkarki, którzy rywalizowali na 400 m przez płotki. Znakomicie spisała się broniąca tytułu Paulina Kubis, która wygrała czasem 56,93, co jest jej nowym rekordem życiowym, a także minimum na mistrzostwa Europy U23 w Bergen. Również zmagania mężczyzn przyniosły ogromne emocje i zwycięstwo faworyta. Paweł Miezianko z Podlasia Białystok nie tylko sięgnął po złoto, ale wynikiem 51,00 ustanowił nowy rekord życiowy.
Na dystansie 1500 m kobiet triumfowała Katarzyna Napiórkowska z LKS Maków Mazowiecki, natomiast na tym samym dystansie u mężczyzn zwyciężył Filip Rak, dla którego był to już drugi tytuł na tych mistrzostwach po wygranej na 800 m. Złoty medal w rywalizacji oszczepniczek wywalczyła Magdalena Banaszewicz z UKS Sokół Węgorzewo, która osiągnęła 47,65 m. Nieco później na stadionie pojawili się również oszczepnicy, którzy kończyli konkurencje rzutowe na tych mistrzostwach. Triumfatorem został Artur Cytlał z Polonii Pasłęk, który w ostatnim rzucie osiągnął 66,50 m.
Sztafety na zakończenie mistrzostw
Znakomicie oglądało się konkurs skoku w dal kobiet, gdzie wyzwanie wielkiej faworytce Annie Matuszewicz rzuciła Julia Adamczyk z RLTL GGG Radom, która w drugiej próbie skoczyła 6,35 m i wyszła na prowadzenie. Jednak zawodniczka MKL Toruń szybko odpowiedziała i ostatecznie z wynikiem 6,54 m zdobyła złoto. Bardzo pewnie w konkursie skoku wzwyż triumfował Mikołaj Szczęsny, któremu udało się pokonać 2,19 m i drugiego zawodnika pokonał aż o 11 cm.
42. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Krakowie kończyły zmagania sztafet, które wśród kibiców wzbudzały ogromne emocje. W rywalizacji kobiet na 4×100 jako pierwsze na metę wpadły zawodniczki AZS UMCS Lublin, ale zostały zdyskwalifikowane i ze złota cieszyły się sprinterki z AZS- Poznań. Z kolei wśród mężczyzn najlepsza okazała się sztafeta Stali Ostrów Wielkopolski. Na deser przygotowano zmagania na 4×400, które były wspaniałym zwieńczeniem całej rywalizacji.
Najpierw w zmaganiach kobiet, po kilku zmianach na prowadzeniu, po złoto sięgnęły zawodniczki z AZS AWF Warszawa, a chwilę później u panów najlepsi, po zaciętej walce do ostatnich metrów, okazali się biegacze z AZS Łódź.
42. PZLA Mistrzostw Polski U23 Kraków 2025 były współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego. Partnerem 42. PZLA Mistrzostw Polski U23 Kraków 2025 jest Gmina Miejska Kraków.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na Facebooku!