Miało tu powstać pole golfowe, a będzie jeden z największych parków w Krakowie

M N
M N

34 hektary zagospodarowanej zieleni, która będzie fantastycznym miejscem na wypoczynek. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ponownie ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji projektowej zagospodarowania Białych Mórz. Zwycięzca przetargu będzie też zobowiązany do przeprowadzenia drugiego etapu konsultacji społecznych.

Celem projektu jest stworzenie koncepcji, która połączy ochronę przyrody z potrzebami mieszkańców, które będą zgodne z wynikami pierwszego etapu konsultacji przeprowadzonych jesienią 2022 roku.

W ramach tamtych konsultacji uczestnikom zadano m.in. pytanie, co według nich należałoby na tym terenie szczególnie wyeksponować lub chronić. Najwięcej głosów (791) uzyskało hasło ″Zieleń″. 100 osób uznało, że trzeba na tym terenie wyeksponować i chronić ukształtowanie terenu z punktem widokowym. Kolejne odpowiedzi, pod względem liczby głosów to: brak ingerencji/zachowanie dzikiej przyrody, duża powierzchnia parku, zamieszkujące teren zwierzęta, cisza i spokój.

Białe Morza (fot. Google Maps)

Mieszkańcy chcą dzikiego parku na Białych Morzach

Jednym słowem, uczestnicy pierwszego etapu konsultacji uznali, że teren powinien zachować jak najbardziej dziki klimat, a zmiany powinny być kosmetyczne i mieć na uwadze przede wszystkim przyrodę. Znacznie mniej osób głosowało za tyn, by na tym terenie znalazły się choćby obiekty sportowe.

Wcześniej miasto miało plan, by w tym miejscu stworzyć pole golfowe. Pomysł został zablokowany przez Akcję Ratunkową dla Krakowa. Uznano bowiem, że teren powinien służyć wszystkim mieszkańcom Krakowa, a nie jedynie osobom, które chcą pograć w golfa.

Białe Morza dokładnie zbadane

Do tej pory na terenie Białych Mórz przeprowadzono następujące zadania:

  • Pomiary teledetekcyjne – w tym laserowe skanowanie terenu oraz analizy morfometryczne i hydrologiczne,
  • Badania botaniczne i zoologiczne – opracowano mapy roślinności i wykaz gatunków chronionych,
  • Badania gleboznawcze – przeprowadzono odkrywki i analizy laboratoryjne,
  • Badania sozologiczne – wykonano mapy cyfrowe i wskazano potencjalne gatunki do nasadzeń,
  • Badania z wykorzystaniem pszczół – zebrano dane o obecności pestycydów, metali ciężkich i roślin miododajnych.

Na bieżący rok Zarząd Zieleni Miejskiej planuje ogłoszenie postępowań na wybór wykonawców dla kolejnych etapów projektu, w tym:

  • Przeprowadzenia II etapu konsultacji społecznych oraz opracowania koncepcji zagospodarowania terenu,
  • Zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. koszenia i usuwania podrostów drzew lekkonasiennych w celu ochrony siedlisk cennych gatunków,
  • Opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, stanowiącej bazę dla przyszłych inwestycji.

Realizacja powyższych zadań ma na celu przekształcenie Białych Mórz w pełnowartościowy park miejski, który będzie łączyć funkcje przyrodnicze, rekreacyjne i edukacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu cennych elementów lokalnego ekosystemu.

Podaj dalej
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *