Pszczoły, słodki miód i wiele więcej. To wszystko podczas 31. Edycji Krakowskiego Miodobrania, które potrwa od 6 do 8 września. Wydarzenie odbędzie się na placu Wolnica.
Krakowskie Miodobranie, inaczej zwane Świętem Pszczelarzy Krakowskich, to cykliczna, coroczna impreza, organizowana od ponad 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich – stowarzyszenie skupiające ponad 200 lokalnych pszczelarzy z okolic Małopolski.
Głównym celem imprezy jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. W ramach wydarzenia odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia promują postawy proekologiczne oraz promują wiedzę o pszczołach, produktach pszczelich, ich właściwościach i możliwościach wykorzystania w życiu człowieka.
Początki
Wszystko zaczęło się 30 lat temu w niewielkiej pasiece Kazimierza Żółtego na terenie Bieżanowa. Wówczas grupa pszczelarzy, a także miłośników pszczół zorganizowała spotkanie dla okolicznych mieszkańców, by podzielić się swoją pasją. Kameralne wydarzenie dla lokalnej społeczności okazało się znakomitym pomysłem. Na przestrzeni lat inicjatywa rozwinęła się w sposób przekraczający oczekiwania pierwszych organizatorów.
Dzisiejsze Krakowskie Miodobranie to nie tylko święto pszczelarzy, a także okazja dla odwiedzających, by kupić produkty pszczele bezpośrednio z lokalnych pasiek. To również możliwość zasięgnięcia informacji na temat miodów, ich odmian i stosowania. Krakowskie Miodobranie to barwna impreza edukacyjna, kulturalna i rozrywkowa przyciągająca na plac Wolnica całe rodziny. Dzieci chętnie biorą udział w licznych grach terenowych i warsztatach. Dzięki nim poznają życie pszczół, prace w pasiece, znaczenie owadów zapylających, a także sposoby pomagania im.
Cenna inicjatywa
„Krwiobranie” to jeszcze jedna, niezwykle cenna, inicjatywa, która pojawiła się w 2016 roku i na stałe zagościła towarzysząc Krakowskiemu Miodobraniu. Przygotowane punkty krwiodawstwa umożliwiają wszystkim chętnym oddanie krwi na potrzeby szpitali krakowskich. Dodatkowo warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach akcja objęła całą Polskę poprzez jej rozpropagowanie w mediach społecznościowych.
Parada Pszczół
Trwale zapisanym w świadomości krakowian elementem Krakowskiego Miodobrania i atrakcją dla turystów jest Parada Pszczół. Trudno bowiem przeoczyć hałaśliwy, wielobarwny korowód zmierzający z Rynku Głównego na plac Wolnica w sobotnie południe. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki, w obłokach dymu z podkurzaczy kroczą mali i duzi, starsi i młodsi, ludzie, a także zwierzęta poprzebierani w najróżniejsze stroje kojarzone z pszczołami. Fantazja i wyobraźnia zostają nagrodzone w konkursie na najciekawsze przebranie, którego rozstrzygnięcie ma miejsce na scenie na placu Wolnica.
Przez cały miodobraniowy weekend scena na placu Wolnica nie pustoszeje. Występy zespołów tanecznych, muzycznych, wręczanie nagród w licznych konkursach towarzyszących, a także w niedzielę uroczyste pasowanie nowo przyjętych członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. To jedyne w swoim rodzaju, celebrowane od lat, uroczyste wprowadzenie pszczelarzy w poczet członków zrzeszenia. Starannie przygotowane nawiązuje w swej niezwykle malowniczej, stylistycznej oprawie do historycznych korzeni bractw cechowych. Program wydarzenia znajduje się tutaj.
fot. Facebook /Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich/
Źródło: Kraków.pl