Tylko do 1 września mieszkańcy Krakowa mogą odwiedzić wystawę “Afrotopie”, która jest głównym punktem tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.
W Krakowie 1 września zakończy się Miesiąc Fotografii. Jest to czołowy festiwal fotograficzny, a przy tym jedno z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce.
Jak mówią kuratorzy Amy N. Muhoro, Malaika Nabila i Witek Orski, tegoroczna edycja wynikła z potrzeby opowiedzenia „o czymś, o czym wciąż niewiele wiemy” – o prawdziwej, współczesnej Afryce, kontynencie licznych kontrastów, na którym tradycja miesza się z nowoczesnością, a wciąż bardzo mocno obecna duchowość potrafi koegzystować z nauką, a także technologią.
Afrykańscy artyści i cała prawda o ich kontynencie
Kuratorzy w pełni oddali głos afrykańskim artystom, by ci opowiedzieli o swoim kontynencie z perspektywy, o jakiej nie przeczytamy w magazynach podróżniczych, czy w serwisach informacyjnych. 18 artystów zaproszonych do współtworzenia wystawy pochodzi, mieszka i pracuje we wschodniej, a także zachodniej Afryce. Artyści mieszkają w takich państwach jak np. w Niger, Togo, Kenia, czy Mali. Taki podział stworzył potencjał do szczerej narracji, uruchomienia dialogu pomiędzy wschodem i zachodem, a także dał tytuł projektowi – „Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód”.
– Tegoroczna wystawa centralna Miesiąca Fotografii skupia się na różnorodnych tematach obecnych we współczesnej sztuce wizualnej Afryki. Skupia się na relacjach z ziemią i naturą, duchowości i ceremonii, dziedzictwie, a także tożsamości postkolonialnej. Dodatkowo modzie i stylu życia, afrofuturyzmie i innowacji, narracjach dotyczące płci i LGBTQ+, a także świadomości zdrowia psychicznego – tłumaczy Tomasz Gutkowski, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych, inicjator Miesiąca Fotografii w Krakowie.
„Afrotopie” można oglądać do 1 września w pałacu Potockich na Rynku Głównym. Więcej informacji znajduje się tutaj.
fot. Aleksander Hordziej /”Afrotopie”/
Źródło: Kraków.pl