Na tych ulicach w Krakowie jest największy ruch. Blisko 100 tysięcy samochodów na dobę!

KS
KS
natężenie ruchu

Poznaliśmy wyniki pomiaru natężenia ruchu, które zostało przeprowadzone w Krakowie. Na których ulicach w mieście jest największe natężenie ruchu? 

W kwietniu na zlecenie miasta zrealizowano pomiary ruchu drogowego w 50 punktach w Krakowie zlokalizowanych na ulicach wlotowych do miasta. Według badań największe natężenie pojazdów w ciągu doby odnotowano na autostradzie A4 (na południu Krakowa), al. Powstańców, ul. Conrada i moście Dębnickim. 

W czasie badania określono wielkość ruchu drogowego na trasach wlotowych do Krakowa, których nie objęto Generalnym Pomiarem Ruchu w latach 2020 i 2021, realizowanym na zamówienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Ulice z największym natężeniem

Badanie wykazało, że największe natężenie ruchu pojazdów zmierzono na obwodnicy autostradowej miasta, na wysokości stopnia wodnego Kościuszki. W ciągu doby przejeżdża przez ten odcinek 92,5 tys. pojazdów. Kolejne z rzędu były: al. Powstańców Wielkopolskich i Śląskich z 73,5 tys., ul. Conrada (przy wiadukcie) – 68,8 tys., most Dębnicki – 68 tys. i ul. Opolska (w okolicy rzeki Białuchy) – 65,4 tys. 

W czasie pomiarów odnotowano, że największy odsetek samochodów przemieszczających się po Krakowie stanowią pojazdy osobowe (87,73 proc.). Stosunkowo dużo odnotowano również samochodów dostawczych (6,30 proc.) oraz samochodów ciężarowych z naczepami (2,48 proc.) Pozostałe kategorie pojazdów mają znikomy wpływ, a ich ogólny udział w ruchu w mieście nie przekracza 3 proc. 

Rowery na jezdni oraz pojazdy wolnobieżne to kategorie, które występowały najrzadziej (odpowiednio 0,26 proc. i 0,04 proc.). 

Główny cel pomiarów

Głównym celem wykonanych pomiarów było uzupełnienie informacji m.in. na temat liczby wjeżdżających do miasta pojazdów w standardowym dniu roboczym. Realizacja tego celu powiązana jest z budową, a także kalibracją nowego Symulacyjnego Modelu Transportowego Aglomeracji Krakowskiej. System będzie stanowić narzędzie sprawniejszego i bardziej optymalnego planowania oraz zarządzania systemem transportu w Krakowie. 

Badanie zrealizowano w ciągu jednego dnia. Jest zatem pewnym zobrazowaniem wielkości ruchu pojazdów wjeżdżających do miasta. Jego wyniki w powiązaniu z innymi danymi posłużą do stworzenia komputerowego modelu systemu transportowego, który w jak najlepszym stopniu odzwierciedla jego rzeczywisty obraz. 

Źródło: Kraków.pl

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *