Na Wawel wraca wyjątkowa wystawa. Z nowymi dziełami genialnego artysty [ZOBACZ ZDJĘCIA]

FK
FK

Na Wawel wraca wystawa Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa„. Z nowymi eksponatami.

Na Wawelu zaprezentowane zostaną wyjątkowe rzeźby autorstwa Johanna Georga Pinsla oraz jego warsztatu, zachowane z pierwotnego wyposażenia kościoła Misjonarzy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Horodence. Te imponujące dzieła, wykonane w latach 1755-1757, obejmują cztery niemal trzymetrowe figury z ołtarza głównego, przedstawiające świętych Annę, Joachima, Elżbietę i Józefa. W skład wystawy wchodzą również anioły ze zwieńczenia, w tym jeden w formie destruktu, cztery putta, dziewięć uskrzydlonych główek anielskich, dwie chmurki oraz szczątkowo zachowana figura Chrystusa rozsyłającego Apostołów z ambony.

Ponad dwadzieścia zabytków wypożyczono z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Sztuki Przykarpacia w Stanisławowie. Ekspozycja, podobnie jak wcześniejsze, będzie miała miejsce w dwóch salach zachodniego skrzydła na drugim piętrze zamku.

Nowe rzeźby na wyjątkowej wystawie

Poprzednia wystawa na Wawelu, zatytułowana „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”, odniosła ogromny sukces, przyciągając 124 tysiące zwiedzających i stając się drugą najchętniej oglądaną wystawą w Polsce w 2023 roku. Tak duże zainteresowanie potwierdziło potrzebę prezentowania publiczności arcydzieł lwowskiej rzeźby, która pozostaje mało znanym, ale niezwykle istotnym nurtem sztuki europejskiej.

Mimo że rzeźby prezentowane na tegorocznej wystawie pochodzą z tego samego okresu i zostały stworzone przez tego samego artystę co figury z kościoła parafialnego w Hodowicy, eksponowane na Wawelu w 2023 roku, znacznie się od siebie różnią. Złocone i polichromowane rzeźby z Hodowicy są przeciwieństwem monumentalnych, pierwotnie pobielonych w technice chipolin figur świętych z Horodence. Różnice te podkreślają niezwykłą wszechstronność Pinsla, który stosując swoje charakterystyczne środki wyrazu, takie jak głęboko cięte, geometryzowane draperie, ascetyczne twarze, kunsztownie uformowane brody i rzęsy, potrafił tworzyć dzieła o odmiennym charakterze.

Dzieła będzie można podziwiać od 21 czerwca do 15 września.

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *