Od samego rana w Krakowie trwają obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na Wawelu pojawił się m.in. prezydent RP Andrzej Duda.
Dla Polaków 10 kwietnia to od 15 lat dzień pełen zadumy. Nie inaczej jest dziś. Od rana na Wawelu trwają uroczystości upamiętniające ofiary tamtej katastrofy. Po uroczystej mszy świętej prezydent RP, Andrzej Duda złoży wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.
– Cały czas, kiedy zamknę oczy, to widzę tę Salę Chorągwianą na parterze, gdzie wtedy stały trumny naszych przyjaciół, którzy zginęli, przy których siedzieli ich najbliżsi. Wciąż widzę trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej, wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy by ich pożegnać, by oddać im hołd i by im podziękować za wierną służbę Ojczyźnie – mówił Andrzej Duda.
Prezydent odwiedza również miejsce pochówku śp. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. Tego dnia również w innych miejscach w naszym kraju m.in. w Krakowie i Warszawie oddaje hołd ofiarom 10 kwietnia 2010 roku.
– Ze zbrodnią katyńską już na zawsze nierozerwalnie związana jest katastrofa smoleńska – największa tragedia w powojennej historii Polski. W Smoleńsku, podobnie jak w Katyniu, zginęły polskie elity – zaznaczył Duda w przemówieniu.
Prezydent RP @AndrzejDuda: Taki niezwykły moment, którego nie zapomnę do końca życia był wtedy, gdy Pan Prezydent powiedział do mnie i Pawła Wypycha w samolocie 8 kwietnia, gdy wracaliśmy z Wilna: „Ja już mam swoje lata i moje pokolenie będzie powoli odchodzić, ale wtedy na was… pic.twitter.com/Fqd97CepLc— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 10, 2025
Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące i załoga samolotu. Wszystkie te osoby tworzyły delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.